تکلیف سپرده‌گذاران "افضل توس، آرمان و البرز ایرانیان" چیست؟
چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب: ۵۴۳۵۷
 
 
Share/Save/Bookmark
۲۷
 
اخبار بانک: بعد از انجام تفاهم برای واگذاری سه موسسه غیرمجاز افضل توس، آرمان و البرز ایرانیان به دو بانک و یک موسسه مجاز، به طور حتم سپرده‌گذاران این موسسات منتظر تعیین تکلیف حساب‌های خود هستند. اما مشخص آن است تا زمانی که فرآیند تصفیه به طور کامل انجام نشده و وضعیت دارایی و بدهی این موسسات تعیین نشود، سپرده‌گذاران نمی‌توانند به شعب این بانک‌ها مراجعه کنند.
به گزارش اخبار بانک به نقل از ایسنا، شورای پول و اعتبار در جلسه اخیر خود سیاست بانک مرکزی برای واگذاری سه موسسه غیرمجاز و انحلال آنها را تایید کرده است.

این در حالی است که در جریان ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و پایان دادن به فعالیت بزرگان غیرمجاز در هفته گذشته بانک مرکزی از تفاهمی خبر داد که بر اساس آن مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های سه تعاونی را واگذار کرد. بر این اساس افضل توس به بانک آینده، البرز ایرانیان به تجارت و همچنین آرمان (وحدت) به موسسه ملل واگذار شد.

در شرایطی سپرده‌گذاران این سه موسسه غیرمجاز مدت‌هاست که به دنبال تعیین تکلیف وضعیت خود بوده و حتی طی تجمعاتی اعتراض خود را اعلام می‌کردند که با واگذاری انجام شده به طور حتم به دنبال مراجعه به شعب این بانک‌ها و دریافت مطالبات خود خواهند بود. اما سپرده‌گذاران باید توجه داشته باشند که در حال حاضر و تا قبل از اعلام بانک‌های مربوطه نباید برای دریافت مطالبات خود و مشخص کردن وضعیت حساب‌ها مراجعه کنند و باید فرآیند لازم در این رابطه از سوی بانک و موسسات واگذار شده، طی شود.

این در حالی است که با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با نظارت بانک مرکزی منعقد شده، با تشکیل هیات تصفیه باید دارایی‌ها و بدهی‌های این موسسات مورد حسابرسی قرار گرفته و در صورت وجود کسری وضعیت آن مشخص شود. این در شرایطی است که بنابر تاکید رئیس کل بانک مرکزی قرار بر این بوده تا هر گونه کسری که در وضعیت مالی موسسات واگذار شده وجود دارد توسط همان موسسه پرداخت شده و موسسان و مدیران آنها هستند که مسئولیت این کسری را بر عهده خواهند داشت.

به هر ترتیب در حال حاضر با تایید مرجع قضایی و نظارت بانک مرکزی بررسی و ارزیابی میزان دارایی‌ها و بدهی‌های این موسسات در حال انجام بوده و بعد از تکمیل آن، سپس با مشخص شدن وضعیت مالی آنها، مرحله رسیدگی به حساب‌های سپرده‌گذاران از سوی بانک‌های مربوطه آغاز خواهد شد.

با این حال به نظر نمی‌رسد که زمان چندانی برای تعیین تکلیف سپرده‌گذاران موسسات افضل توس، آرمان و البرز ایرانیان لازم باشد اما تا آن زمان مراجعه سپرده‌گذاران به شعب بانک‌های مربوطه نتیجه‌بخش نیست. ولی بعد از اینکه اعلام زمان مراجعه سپرده‌گذاران انجام شود، با فرآیندی که در نظر گرفته خواهد شد می‌توانند با مراجعه نسبت به دریافت مبالغ و یا سپرده‌گذاری آن در بانک مربوطه اقدام کنند. به طور حتم اینکه سپرده‌ها به طور کامل پرداخت شده و یا تقسیم‌ بندی شود، به نتیجه فرآیند ارزیابی دارایی‌ها و بدهی‌های این موسسات و پاسخگویی به وجوه سپرده‌گذاران دارد.

در بین سه موسسه واگذار شده ظاهرا افضل توس که به بانک آینده واگذار شده از بقیه بزرگتر بوده و البرز ایرانیان دارای منابع محدودتری است و به نظر می‌رسد بانک تجارت برای رسیدگی به وضعیت آن مشکل چندانی پیش رو نداشته باشد.

در نهایت با تعیین وضعیت مالی این موسسات و تعیین تکلیف سپرده‌گذاران آنها در نهایت این تعاونی‌های منحله جزوی از بانک‌هایی که مسئولیت آنها را بر عهده گرفته‌اند، خواهند شد.
 


علی
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۲:۲۵:۳۸
خدا خیر بدهد به مسولین بانک آینده که ما سپرده گذاران افضل توس را از نگرانی روز افزون رهایی بخشیدند.
خدا قوت و ممنون (120158)
 
محمد
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۲:۲۷:۲۶
اتفاقا افضل توس که سرمایه دار است و مشکلی از بابت منابع ندارد اما برعکس البرز ایرانیان به دلیل کمبود منابع حتما دچار مشکل خواهد شد (120159)
 
محمد برتر
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۳:۲۶:۴۵
شما خودت رو به خواب زدی یا کلا خوابی.
اتفاقا البرز ایرانیان کلا حدود 1000میلیارد سرمایه جمع کرده ولی افضل توس بالای 10000میلیارد! حالا خودت کلاهت رو قاضی کن ببین ارزیابی داراییهای کدوشون بیشتر طول میکشه و ممکنه کسری کدوماشون بیشتر باشه! دوست عزیز با واقعیت باید کنار اومد و طوری آینده خودت رو ببین که بعدا افسرده نشی! (120180)
 
سی سی
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۴:۲۱:۴۷
اتفاقا تو توخواب محضی (120194)
 
میترا
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۱:۵۹:۲۳
حالا چرا میپرید به هم!!!!! نوشته افضل توس بزرگتر از دو موسسه دیگس همین! مثل ثامن که بزرگتر از افضله یا مثل بانک ملت که بزرگتر از بانک تجارته! اینکه کدومشون مشکل بیشتری دارن رو خود سیف هم نمیدونه شما چرا گر میگیری یهو برادر؟!جوش نزن پوستت چروک میوفته (120308)
 
اصغر
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۵:۳۳:۵۶
با نظرتان کاملا مخالفم چون اصلا وضع افضل اصلا با البرز ورشکسته یکسان نیست. افضل بسیار موسسه خوبی بود اما البرز مدتهاست ک ورشکسته اعلام شده و هیچ موجودی ندارد (120200)
 
علی
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۹:۱۵:۳۸
هیچ کدام ورشکسته نیستند .شاید کمبود منابع نقد داشته باشند به علت خرید ملک یا سهام یا سرمایه گذاری های مدت دار ...که طبق اخبار موثق بانک مرکزی وثایق مربوطه از محل این سرمایه گذاری ها را طبق کارشناسی قبول و خط اعتباری میدهد (120273)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۰:۲۹:۳۵
لازم به ذکره دلیل بهم خوردن ادغام افضل توس با بانک دی طبق اخبار واصله بیشتر بودن دارایی این موسسه از بانک دی بوده که موجب عدم دستیابی به توافق نهایی شده.
درسته ت تعداد سپرده گذاران افضل توس نسبت به دو موسسه دیگه بیشتره اما برعکس دوتای دیگه اوضاع بهتری داره و ورشکست نیست (120235)
 
عمرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۲:۳۶:۳۶
سلام فقط تو روخدا زودتر کارها را انحام بدین من خونه خریده کردم والباقیش تا روز محضر را سپرده کردم حالا موعد محضر برسه باید چکنم ؟؟ (120162)
 
سپرده گذار بیچاره
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۲:۳۶:۳۹
درود بر شرف موسسه اعتباری ملل .....
منو از ناامیدی در آورد (120163)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۴:۱۵:۰۴
واقعا باید متشکر مسئولت پذیری بانک آینده وتجارت و ملل بود چون لااقل خاطر مردم جمع شد که سپرده ها جاش امنه و انشالله زودتر پرداختها شروع بشه که پول لازما هم مشکلشان حل بشه (120193)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۰۷:۵۰:۰۸
چه کارمند خوبی هستی (120331)
 
M.R
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۲:۵۲:۴۳
توروبخداهرکاری میکنید زودتر زندگیم داره ازهم میپاشه (120171)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۳:۰۴:۰۹
قابل توجه عزیزان هموطن که بیهوده به شعب این سه بانک و موسسه مراجعه نکنند

با صبر و تامل و اجتناب از رفتار های هیجانی همه چیز طبق روال پیش خواهد رفت و به سرانجام موفقیت آمیز خواهد رسید ان شاء الله (120175)
 
زانا
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۴:۰۰:۲۱
تاریخ اعلام کنید به مردم (120187)
 
مالباخته وحدت
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۴:۰۱:۴۲
سلام هرسه موسسه منحله می باشند و باید منتظر ماند تا هیت تصفیه داریی ها انها را بر آورد کند موسسه که تراز مالیش مثبت شد سپرده گذاران مشکلی ندارن ولی اگر منفی بود ضرر متوجه سپرده گذاران است قرار نیست موسسه ملل یا بانک آینده و تجارت ریالی پرداخت کنند (120188)
 
حمید
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۴:۰۳:۱۵
سلام خواهشا زودتر تراز افضل مشخص بشه ببینیم کسری داره یانه خدا کنه زود اعلام بشه بعد نیاز به حدس و گمان نیست همه چیز مشخص میشه (120190)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۲:۱۳:۵۴
دقيقا همان بلايي كه سر ما سپرده گذاران بيچاره كاسپين آوردند، بعد ٩ ماه بلاتكليفي ٤٥ درصد اصل پولتان را ميدهند، اين خط اين نشان (120241)
 
....
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۵:۴۹:۳۳
واقعیت اینکه بانک مرکزی ۹۰‰ مانده حساب مشتریان تعاونی فرشتگان رو تا قبل از زمان انحلال ینی تا تاریخ ۹۴/۶/۱ بهشون میده و درصورتیکه از این تاریخ به بعد سودی به مشتری پرداخت شده باشه ،سود پرداخت شده رو از اصل پول کم میکنه،دلیلشم اینه که دیدن تعاونی فرشتگان تا تاریخ انحلال (۹۴/۶/۱) ۵۶۰۰ میلیارد تومن پول از ملت گرفته ولی داراییش در حال حاضر ۴۰۰۰ میلیارد تومن بیشتر نیست .در ضمن مؤسسه کاسپین پولی که به سپرده گذاران فرشتگان میده اللحسابه و فعلا پرداخت اصل سپرده تا زمان انحلال در الویت قرار گرفته و به مرور زمان که اموال فرشتگان شناسایی میشه با عاملیت مؤسسه کاسپین نسبت به انجام تعهدات تعاونی فرشتگان با مشتریانش اقدام میکنه. (120293)
 
ش س
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۲:۰۶:۳۳
بلایی که سر شما آوردن؟!!!!! شما مگه خودتون هجوم نیاوردید که پولمون رو میخوایم که اشتباه کردیم تو بانک نذاشتیم ؟! حالا پولی که به شما میدن دقیقا طبق همون قانون و سودی هست که بانک پرداخت میکنه ، دیگه یا اینور یا اونور (120310)
 
افضل
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۲۳:۵۱:۱۸
موسسه افضل یک موسسه بزرگ است وهیچ مشگلی ندارد انشاالاه (120253)
 
ناصر
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۰:۵۴:۱۵
سلام
حدود انتظار رسیدگی به حسابهای سپرده گذاران افضل توس تقریبا چه مدت است؟
امر واجب داریم!؟ (120260)
 
سعید
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۳:۳۰:۵۹
اصلا معلوم نیست .هرکسی هم که تاریخ معینی رو بهتون گفته دروغه اما خدارو شکر از بلاتکلیفی در اومدیم و اینجوری لااقل میدونیم جای پولمون امنه (120289)
 
متدین
۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۱:۰۷:۱۴
تکلیف کارمندا چی میشه؟؟؟؟ (120300)
 
ش
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۲۱:۴۰:۲۱
هیچ..........باید برن خونه.............. (120368)
 
سپرده گذار آرمان
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۱:۳۴:۰۶
ملل ملل زمزمه هر روز و هر شب من نام ملل قشنگترین اسم روی لب من 😀
تو رو خدا زودتر نجاتم بده ملل جان متشکرم (120390)
 
معصومه
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۱۳:۱۹:۳۲
چی شد ؟
پولها رو کی میدن ؟ (120704)