جنگ نرم شبکه‌های ماهواره‌ای علیه نظام بانکی کشور
دکتر محمود ترابیان
شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب: ۵۳۲۷۰
 
 
Share/Save/Bookmark
۸
 
اقتصاد ایران به شدت بانک محور است، به همین سبب سرنوشت بخش مهمی از اقتصاد کشور به سرنوشت بانک‌های ما گره خورده است. شریک دیگر این سرنوشت میلیون‌ها ایرانی هستند که اندوخته‌های خود را در بانک‌ها و موسسات اعتباری سپرده‌گذاری کرده‌اند تا از سودی که به دست می‌آورند، هم چرخ‌های زندگی خود را بهتر بچرخانند و هم این سود را به سپر محافظتی در برابر نرخ تورمی که حتی تک رقمی آن، قدرت خرید دارایی آنها را در گذر زمان کاهش می‌دهد، تبدیل کنند. در طرف مقابل و در غیاب یک بازار سرمایه پویا و توانمند در کشور، اکثریت قریب به اتفاق فعالان اقتصادی و صنعتگران، نقدینگی در گردش و منابع مالی مورد نیاز خود را از بانک‌ها و موسسات مالی تامین می‌کنند و منبع اصلی تامین‌کننده سرمایه بانک‌ها را نیز همان سپرده‌های مردم تشکیل می‌دهند که در غیاب آن، هم بانک‌ها علت وجودی خود را از دست می‏دهند و هم چرخ‌های تولید کشور، به دلیل محروم شدن از دسترسی به این منابع عمده تامین مالی، از حرکت باز می‏ماند.

بحران‌سازی‌هایی که در چند سال اخیر با شروع طرح برخورد و ساماندهی موسسات اعتباری و تعاونی‏های غیرمجاز توسط بانک مرکزی، با انتشار شایعات سراسر کذب و بی‌پایه و اساس درخصوص ورشکستگی بانک‌های کشور و تحریک آنها به برگزاری تجمعات در برابر شعب این قبیل موسسات و حتی شعب بانک‌های مجاز و توانمند و تشویق آنها به بیرون کشیدن یکباره سپرده‌های‌شان از بانک‌ها و موسسات اعتباری صورت گرفته و می‏گیرد همه و همه یک هدف را دنبال می‌کند و آن به زانو درآوردن نظام بانکی و به‏تبع آن به زانو در آوردن اقتصاد کشور است. انتشار گسترده عکس‏ها، فیلم‏ها و خبرهای مربوط به این تجمعات در شبکه‏های مجازی و برخی تلویزیون‌های ماهواره‌ای و در راس همه آنها شبکه ماهواره‏ای «من و تو» که از کنار تاج و تخت دربار انگلیس برنامه‌های خود را پخش می‌کند، شاهد گویایی بر وجود یک اتاق فکر و جریان کاملا سازمان‌یافته در ثبت این بحران‌سازی‌ها و جنگ روانی است که متاسفانه هم از داخل مرزها و هم از بیرون مرزها علیه نظام بانکی ما به‌عنوان قدرتمندترین و اصلی‌ترین منبع مالی حامی اقتصاد و تولید ملی ما به راه افتاده است.

طراحان و نویسندگان سناریوی شایعه پراکنی علیه موسسات اعتباری و بانک‌های ما، به آسیب‌ها و خسارت‌های مالی سنگینی که از رهگذر هجوم سپرده‌گذاران به شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری به آنها وارد می‌شود و سامانه زندگی آنها را در هم می‌ریزد، کاری ندارند که همگی چون گردانندگان شبکه ماهواره‌ای مذکور و امثال آن، مامورند و معذور و باید ماموریتی را که در غربت و تبعید از سوی اربابان برایشان تعیین شده به زعم خود، به نحو احسن اجرا کنند. اما جد و جهد و تلاش شبانه‏روزی بانک مرکزی در تامین خطوط اعتباری برای بازپرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران در موسسات تعاونی و اعتباری در حال ساماندهی و هوشیاری افکار عمومی، تاکنون اجازه نداده که این بحران‌سازی‌ها به یک چالش بزرگ و مخرب برای بازار پول و نظام بانکی کشور تبدیل شود.

هر چند که طبق برخی گزارش‏های واصله از منابعی در داخل ساختار تشکیلات شبکه ماهواره‌ای «من و تو» و شبکه‌های ماهواره‌ای دیگری که توسط معاندان لس‌آنجلس نشین اداره می‌شود، در روزها و هفته‌های آینده هم شاهد موج دیگری از جنگ روانی و فرسایشی این شبکه‌ها علیه تعدادی از بانک‌های خصوصی مجاز و معتبر کشور خواهیم بود که بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بر فعالیت بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور و حافظ و نگهبان سپرده‌های مردم در این بانک‌ها و موسسات اعتباری پیشاپیش اعلام می‌کند تمامی بانک‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی که بانک مرکزی فعالیت آنها را مجاز شناخته و اسامی آن‏ها در سایت رسمی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir درج شده است، با حداکثر قدرت و توان مالی به ارائه خدمات بانکی به مردم ادامه می‌دهند و با پایان یافتن برنامه ساماندهی موسسات تعاونی و اعتباری غیرمجاز که به‌طور جدی در جریان است، در آینده نه چندان دور، دیگر پدیده‌ای به نام غیرمجازها در نظام بانکی کشور وجود نخواهد داشت.

* دکتر محمود ترابیان
کارشناس ارشد روابط عمومی
 


Kuwait
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۰:۱۸:۲۵
وقتی صدا و سیما اطلاع رسانی نمیکنه
همه میرن سراغ اخبار ماهواره (110640)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۱:۴۲:۴۵
خدمات بانکی بایستی بروز ، علمی و مشتری پسند باشند . (110852)
 
حصاری
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۱۶:۰۱:۱۳
سلام با تشکر از آقای دکتر ترابیان اگر این مطالب از صدا و سیما پخش شوند افراد زیادی که روزنامه خوان نیستند،از آن آگاه خواهند شد و شایعات بی اثرخواهندماند.
موفق باشید (110768)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۱:۴۱:۲۷
بایستی فعالیت های تبلیغاتی بانکها افزایش یابد . که این کار احتیاج به محققین اجتماعی و فرهنگی و روان شناسی دارد . در ضمن بانکها بایستی خدمات بروز به مردم ارائه دهند . (110851)
 
ساسان
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۶:۴۰:۰۵
ببینید عزیزان نمیشود که دم از اسلام زد ولی عامل به دستورات آن نبود حق الناس دراسلام خیلی سفارش شده بنده 30 سال کم خوردم کم پوشیدم پس انداز کردم وسنوات 30 ساله ام را چند تا وام گذاشتم روی هم در موسسه ای که 20 سال فعلیت گسترده بانکی دارد تا برای دختر وداماد بیکار شده ام شغل مناسب وبرای پسرم شغل مناسب وعروسی وبرای اون یکی دخترم جهیزیه وعروسی بگیرم وحالا که میخواهم از آن استفاده کنم میگویند دولت جلوی حسابها رابسته ونمیشود پولهارا پرداخت کرد اون وقت در کشورهایی که ما آنها را به ناقض حقوق افرادمیدانیم وکافر تلقی میکنیم اگر فردی پس اندازی ویا سرمایه گذاری کرده باشد واز دنیا برود وورثه هم اطلاعی از آن نداشته باشد مسولین امر میگردندوورثه آن را پیدا میکنند وتمام چیزهایی که به آن تعلق میگیرد باسودکامل وبااحتام به آنها میدهند انوقت در کشوراسلامی الگوی جهان منتظرند در موقعیت پیداکنند تا حقت را بخورند ومتاسفانه صدایت هم به جایی نمیرسدازخدابترسیدکه روز پس دادن حساب وکتاب نزدیک است (ومن یعمل مثقال ذرتن خیرن یره فمن یعمل مثقال ذرتن شرن یره)خوددانید (114032)
 
مالباخته
Spain
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۳:۲۶:۱۲
. اقای دکتر ترابیان شما که کارشناس روابط عمومی هستید ایا ا ز یک کارشناس مالی بیطرف سئوال نمودهاید راه پیشگیری قبل از وقایع چیست؟ . ایا بانک مرکزی مسئول نیست خودشان خوراک به بیگانه میدهند انها که دلشان برایمان نسوخته. از طرفی چرا بعد از سالها فعالیت این موسسات تازه بیادشان میافتد که اینها مجوز نداشته اند وحتی مجوز دارها را هم بی مجوز معرفی میکنند. هدف چیست ، اینجا دیواری کوتاهتر از مالباخته ها گیر نمیاورند . (116986)
 
ناشناس
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۲۲:۴۴:۴۳
سلام آقا دکترمحمود ترابیان ایا تمام این بیبندوباریها و آشفتگی ها در نظام بانکی کشور بانک مرکزی نیست وقتی موسسه ای 20سال از تاسیس آن می گذرد حالا غیر مجاز شناخته شده است این را مردم عادی از کجاباید متوجه شوند حال که مردم در این مخمصه گرفتار شده اند باید بانک مرکزی از عهده این کار برآید باید به عنوان یک قدرت بانکی وارد شود و سپرده‌ها ی مردم را به آنها برگردانند (118061)
 
دانشججو
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۵:۱۸:۴۰
بنظر این حقیر اگر پولی داشته باشم در موسسه‌ها نمیگذرد کمتر بهره میگیرم در بانکها میگذارم فرمایشات آقای دکتر ترابی عالی است (120028)