تامین مالی از طریق سرمایه گذاری مخاطره پذیر
احسان باقری، کارشناس ارشد بازاریابی خدمات بانکی
چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۰
کد مطلب: ۱۴۷۹۴
 
 
Share/Save/Bookmark
 
سالهای است که کارآفرینان به عنوان موتور توسعه شناخته شده اند . از سوی دیگر همواره این موتور توسعه با چالش تامین مالی روبرو بوده است . تامین مالی که به عنوان سوخت این موتور ، همواره دغدغه اصلی کارآفرینی به حساب آمده و بازیگران مالی در پی پاسخگویی به این نیاز روبه رشد و اثر گذار بر رشد اقتصادی ، راه حل های متنوعی را پیشنهاد و ارایه کرده اند . راه حل های مالی که کسب و کارهای نوپا را از خطر شکست رهانیده و خلاقیتها و ابتکارات کارآفرینان را به سرانجام رسانده است .
 
مهمترین این راه حل ها سرمایه گذاری مخاطره پذیر است که اولین بار توسط جان وايتر Jean Witter)) در سال ۱۹۳۹ در همايش عمومي انجمن بانكداران آمريكايي معرفی گردید و در خلا حضور بانکها در این عرصه که به دلیل تمرکز بر وثائق و عملکردهای مالی گذشته نگر قادر به پاسخگویی به این نیاز نبودند شرکتهای سرمایه گذاری مخاطره پذیر فعالیت خود را از سال ۱۹۶۰ آغاز کردند . در واقع سرمایه گذاری مخاطره پذیر يك شكل واسطه گري مالي است که سرمايه گذاري بر روی شركتهایی را که در مرحله ابتدايي توسعه(start-ups) قرار دارند یا صنايعی که باتكنولوژي بالا (high-tech) فعالیت می کنند را بر عهده دارد . به طور مشخص سرمایه گذاران مخاطره پذیر انتظار دارد نرخ رشد بسيار بالايي را بر اساس تحمل ریسک های بالا به دست آورند . 

آنها بر سودهاي متوسط تا بلندمدت تمرکز کرده و در تلاش اند تا مهارتهای مديريتی كسب و كار براي شركتها را فراهم کنند. این سرمایه گذاران اغلب مشاوره های تخصصی کسب و کار را در زمینه های مختلفی چون انتقال دانش فنی و بردن شرکتها به بورس ارایه می کنند . آنها بر خلاف بانکها ، انتظار وثيقه براي پوشش سرمايه فراهم شده را ندارند . در ۵۰ سال اخیر این شرکتها نقش به سزایی در شکل گیری شرکتهای مطرح جهانی چون YAHOO ، AMAZON ، INTEL ، FEDERAL EXPRESS و ... بازی کرده اند . در کشور ما سرمایه گذاری مخاطره پذیر به شکل جهانی آن وجود ندارد هرچند شرکتهای تامین سرمایه (بانکهای سرمایه گذاری ) ، صندوق های پژوهش و فناوری ، کانون نخبگان و ... ارایه خدماتی از این دست را بر عهده دارند . 

دلایل بسیاری را می توان برای عدم گسترش این شکل از سرمایه گذاری مولد بر شمرد که مهمترین آنها عدم امنيت و ثبات اقتصادی، تصدي گري دولت ، فقدان قوانين و مقررات حمايتي ، عدم ارتباط دانشگاه، صنعت، مراكز تحقيق و توسعه، مراكز رشد و ... با شركتهاي سرمايه گذاري مخاطره پذير،فقدان اطلاعات مالي شفاف ، موثق و به روز، عدم امكان سرمايه گذاري شركتهاي سرمايه گذار مخاطره پذير خارجي در ايران،عدم آشنائي كار آفرينان با اين راهکار و نهایتاً ضعف فرهنگ كارآفريني در جامعه است . آنچه مسلم است برای حمایت عملی از کارآفرینان ایرانی ایجاد سازوکارهای حمایت مالی از آنها از الویتهای اصلی به حرکت در آوردن این موتور پر قدرت توسعه است .
 
بدین ترتیب برای پاسخ به نیاز این دسته از کسب و کارها ، بانکداران شرکتی باید استفاده از این راهکارهای مالی مناسب را به مشتریان پیشنهاد کنند . از این طریق شرکتهای تازه تاسیس و دارای تکنولوژی بالا می توانند شروع و توسعه کسب و کارشان را با بانک اقتصاد نوین تجربه کنند . 

* احسان باقری
کارشناس ارشد بازاریابی خدمات بانکی