به هیچ وجه تراکنش‌های بانکی مودیان را رصد نمی‌کنیم
يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب: ۵۶۱۳۷
 
 
Share/Save/Bookmark
 

مدیر کل امور مالیاتی استان یزد با تاکید بر این که به هیچ وجه رصد تراکنش‌های بانکی تمام مودیان که فعالیتی شفاف دارند، مدنظر سازمان امور مالیاتی نیست، اظهار کرد: مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش عدالت مالیاتی از اولویت‌های سازمان امور مالیاتی است .

منوچهر اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این که فرار مالیاتی یک پدیده شوم است و کسانی که مرتکب فرار مالیاتی می‌شوند به سایر تولیدکنندگان که فعالیتی شفاف دارند ظلم می‌کنند، اظهار کرد: این افراد از همه مواهب موجود در این کشور از جمله امنیت و خدمات عمومی استفاده می‌کنند و به جای پرداخت مالیات پرداخت مالیات از همه راهکارهای غیرقانونی استفاده می‌کنند تا مالیات و سهم خود را از هزینه‌های جامعه پرداخت نکنند .

وی با بیان این که در حال حاضر مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش عدالت مالیاتی از اولویت‌های سازمان امور مالیاتی است، تصریح کرد: عمده‌ای عامدانه و به دلیل منافع شخصی و گروهی در مقابل قانون می‌ایستند و اجازه نمی‌دهند اطلاعات شفاف در اختیار ما قرار بگیرد که این موضوع باعث بی‌عدالتی و فشار بر سایر مودیان مالیاتی که دارای فعالیتی شفاف هستند می‌شود.

مدیر کل امور مالیاتی استان با اشاره به ماده 229 قانون مالیات‌های مستقیم، اظهار کرد: رصد تراکنش‌های بانکی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور امری قانونی است و ادارات امور مالیاتی می‌توانند برای رسیدگی به اظهارنامه و تشخیص هرگونه درآمد مودی به کلیه دفاتر و اسناد و مدارک مربوط مراجعه و مودی مالیاتی مکلف به ارایه و تسلیم آن‌هاست .

اسدی با تاکید بر این که به هیچ وجه رصد تراکنش‌های بانکی تمامی مودیان از جمله تولیدکنندگان که فعالیتی دارند مدنظر سازمان امور مالیاتی نیست، گفت: در یک سال گذشته تنها 40 مورد پرونده مالیاتی مربوط به تراکنش‌های مشکوک بانکی در استان تشکیل شده است .

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: از این تعداد محدود پرونده مالیاتی مبلغی به ارزش 45 میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شد که اقدامی موثر در زمینه کاهش بی‌عدالتی مالیاتی بوده است.