۰
۸
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵

جزئیاتی از پرداخت سپرده‌های "ثامن‌الحجج"

اخبار بانک: مدیرعامل بانک پارسیان با ارائه توضیحاتی درباره روند پرداخت وجوه سپرده‌گذاران تعاونی منحله ثامن‌الحجج جزئیاتی تازه از جریان تعیین تکلیف آنها اعلام کرد.
جزئیاتی از پرداخت سپرده‌های "ثامن‌الحجج"

به گزارش اخبار بانک به نقل از ایسنا، از امروز همزمان با ۱۶ آذرماه تعیین وضعیت مانده وجوه سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تعاونی ثامن‌الحجج در بانک پارسیان آغاز شده است. بعد از آنکه در سال ۱۳۹۴ تعاونی ثامن‌الحجج که یکی از بزرگترین تعاونی‌های بازار غیرمتشکل پولی بود، از هم پاشید بانک مرکزی تصمیم گرفت تا انجام تعهدات آن را از کانال بانک پارسیان پیگیری کند.

بر این اساس از بهمن‌ماه همان سال پرداخت وجوه سپرده‌گذاران به طور مرحله‌ای و با ارقام پایین آغاز و تا ۳۵ میلیون تومان پیش رفت، ولی در مهرماه سال ۱۳۹۵ تصمیم به تعیین تکلیف سپرده‌های کلان و تا سقف ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ میلیون تومان گرفته شد، اما با این تفاوت که در این مرحله‌ها سپره‌گذاران طی دوره زمانی با مراجعه به شعب تا سقف ۳۵ میلیون تومان دریافت کرده و طی تعهد کتبی اعلام می‌کردند که تا مهلت ۱۴ و ۱۷ ماهه‌ای که تعیین شده بود، درخواست دریافت مانده وجوه نداشته باشند. بر این اساس با توجه به مدت زمانی که سپری شد، از تیرماه امسال بانک پارسیان پرداخت مانده وجوه سپرده‌گذاران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی آغاز کرد. بعد از این مدت از امروز نیز پرداخت مانده سپرده‌های تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را بر اساس تعهد قبلی در دستور کار قرار داده است.

٥٥٠٠ نفر سپرده بالای ٣٠٠ میلیون دارند

اما در رابطه با پرداخت‌های فعلی و آنچه که برای ارقام تا ۳۰۰ میلیون و بالاتر پیش روی بانک پارسیان قرار دارد، کوروش پرویزیان مدیرعامل این بانک توضیحاتی به ایسنا ارائه کرده است.

بنا بر گفته پرویزیان با برنامه‌ریزی‌هایی که از پیش انجام شده بود و برگه‌های تعهدی که سپرده‌گذاران به بانک  پارسیان ارائه کردند، اکنون طبق برنامه‌ریزی انجام شده، موعد پرداخت وجوه تا ۲۰۰ میلیون تومان رسیده که آن را انجام خواهند داد. وی ابراز امیدواری کرد که با هماهنگی بانک مرکزی بتوان هر چه سریع‌تر برای پرداخت‌ سهم‌های بالاتر که در مقابل آن متعهد هستند نیز ورود کرد.

پرویزیان با اشاره به اینکه سپرده‌های بیش از ۳۰۰ میلیون تومان از نظر تعدادی قابل توجه نیستند گفت که اما مبلغ قابل توجهی را در برمی‌گیرد که امیدواریم بتوان با تمهیداتی که هیات تصفیه انجام می‌دهد در مورد آنها نیز تصمیم گیری شود این در حالی است که تعداد سپرده‌گذاران بالای ۳۰۰ میلیون تومان ثامن‌الحجج به حدود ۵۵۰۰ نفر می رسد.

اما مدیرعامل بانک پارسیان در مورد نحوه پرداخت‌ها گفت که تاکنون سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج می‌توانستند تا سقف ۳۵ میلیون تومان را دریافت کنند، اما هنگامی که نوبت به سپرده‌گذاران تا ۳۰۰ میلیون برسد آنگاه سپرده‌گذاران بالای این رقم نیز می‌توانند حداکثر تا ۳۰۰ میلیون دریافت کنند.

پرویزیان در رابطه با تامین مالی برای پرداخت سپرده‌ها نیز عنوان کرد: تاکنون هیچ سپرده‌ای از ثامن‌الحجج به بانک پارسیان منتقل نشده است ما فقط یکسری اسامی در اختیار داریم که در مقابل آن مبلغ طلب آنها نوشته شده و بانک پارسیان بر اساس آن عمل می‌کند. به گفته وی پرداختی‌ها با توجه به منابعی که بانک مرکزی در قالب خط اعتباری تامین می‌کند، پرداخت خواهد شد.

پرویزیان این را هم گفت که تغییراتی در هیات تصفیه ثامن‌الحجج رخ داده که شرایط مناسبتری را ایجاد کرده است.

بنابر اعلام‌های قبلی بانک مرکزی تا قبل از ورود به پرداخت مبالغ تعهدی سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری پرداخت کرده بود.

مشاهده نظر مخاطبان
غارت شده بانک مرکزی
ما که در موسسه مجاز کاسپین سرمایه گذاری کردیم آیا باید از همه موسسات وضعیت ما بدتر باشد چرا سهام داران را مجازات نمیکنید آه مردم شما را میگیرد ما مطمئن باشید تا گرفتن حق خود کوتاه نخواهیم امد
اقای پرویزیان ترا بخدا دستور بدهید هرکسی زیر 200میلیون دارد را پرداخت کند چرا که بعضیها حواله را که به بانک پارسیان بردن بانک قبول نمی کرد وبین بانک وموسسه زمان می برد تا درست شود واز زمان دادن حواله ثامن الان بیشتر از زمان تایید بانک می گذارد واگر اقدامی نکنی پول این افراد تاچند ماه دیگر هم پرداخت نمی شود
Iran, Islamic Republic of
مشکل این حواله ها چی بوده؟اگر برگه تعهد پارسیان را داشته باشی که بانک ملزم به پرداخت مبلغ مندرج در تعهد نامه است؟!
حواله راثامن صادر کرد ولی در بانک پارسیان بدلیل تایید نکردن بانک مرکزی در سایت بانک پارسیان به من گفتن مراجعه کن ثامن وخلاصه سه ماه بین بانک وثامن رفت وامد بود تا انرا بانک پا رسیان قبول کرد حالا به من میگویند زمان حواله ثامن فایده ندارد وزمان تایید بانک باید مراجعه کنی که می شود 15 اسفند
رضا
چرا آقای پرویزیان در مورد پرداخته سپرده آن ۵۵۰۰ نفر چیزی نمی گویند این صحبتها را که بارها شنیده ایم؟؟
سعید
حتی کفار هم به عقودشان پایبند هستند و پیمان شکنی نمی کنند . اگر یک نمونه از بدعهدی کفار با مردمشان را سراغ دارید ؛ بازگو کنید . این ناجوانمردی روی من که خیلی تاثیر مخربی داشت و تمام اعتقاداتم را متزلزل کرد ودرهم کوبید ؛ شما در حال پرداخت سپرده های مردم در ثامن الحجج یا افضل توس یا کاسپین و ... نیستید .شما در حال داغ کردن مردم هستید . حل و هضم این ظلم فاحش برای منی که با بدبختی از گلوی زن وبچه ام زدم ؛ امکان پذیر نیست . با صدای بلند در این سایت محترم به تمامی مسولین تصمیم گیرنده در مورد این فاجعه عرض می کنم ؛ اگر دین ندارید لااقل ازاده باشید . من حلالتون نمی کنم و از تک تک کسانی که با تصمیم گیری های عجولانه اشان باعث بدبختی ام شدند نمی گذرم . دو نفر از این مفسدین رو بگیرید و به سیخ داغ بکشید ؛ مطمئن باشید پول مردم برمی گرده /
Iran, Islamic Republic of
دوست عزيز سلام
كسي كه جرمش گرفتن سود بالا از موسسه غير مجاز و منحله فرشگان بوده مجازات اش اين بود كه در اواخر آبان 96 بعد از تقريبا يكسال مسدود كردن دارايي اش حدود 75 درصد سپرده اش كه در 94 افتتاح كرده بود عودت دادند.
فرمایش شما کاملا صحیح است ،خدا ازشون نگذره .ما هم به همین درد گرفتاریم
تازه ترین اخبار