۰
۱۵
اخبار بانک: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد فقر در کشور ما در یک دهه اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.
عبده تبریزی:فروش350هزارسکه در یک روز،نتیجه کاهش سودبانکی است
به گزارش اخبار بانک، روزنامه آرمان به نقل از حسین عبده تبریزی از کارشناسان اقتصادی کشور نوشت:عمده دلیل این اتفاق به رویکرد نادرست دولت‌های نهم و دهم به اقتصاد بر می‌گردد که باعث شد اقتصاد کشور به لبه پرتگاه برود. تحریم‌ها و سیاست‌های نادرست اتخاذ شده در دولت‌های نهم و دهم وضعیتی را به وجود آورد که باعث شد شکاف عمده‌ای میان درآمد و هزینه شهروندان ایجاد شود. این اتفاق به‌گونه‌ای علت و معلول تمایل به مهاجرت ایرانیان به کشور‌های دیگر برای کار و سرمایه‌گذاری است؛ اتفاقی که خود منجر می‌شود فقر در کشور عمیق شده و توسعه به تعویق بیفتد.

۲۰‌میلیارد دلار خروج سرمایه

وی گفت: در سال‌های اخیر تلاش‌هایی در راستای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین بازگرداندن سرمایه ایرانیانی که به هر دلیل از کشور مهاجرت کرده‌اند، شده است. نمی‌توان عنوان کرد در این زمینه موفقیتی حاصل نشده است، اما همچنان حجم بالایی از سرمایه ایرانیان در کشور‌های دیگر در گردش است و هشدار‌دهنده آنکه تمایل به مهاجرت برای کار کردن و سرمایه‌گذاری در خارج از کشور همچنان زیاد است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی عنوان کرد: اطلاعاتی که دارم نشان می‌دهد ۱.۵میلیون ایرانی درصف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند که این عدد ترسناکی است. خروج نیروهای کارشناسی و ورزیده به اقتصاد ملی آسیب می‌زند و یکی از دلایل تهیدست شدن ایرانیان، مهاجرت نیروهای نخبه است.

عبده تبریزی با اشاره به اینکه درحال حاضر پولی درایران نیست که امیدوار باشیم به رشد مثبت سرمایه‌گذاری منجر می‌شود، ادامه داد: علاوه براین آمارهایی هست که نشان می‌دهد از ۸۵ میلیارددلاردرآمد ارزی ایران ۴۵‌میلیارد برای واردات اختصاص یافته است و اگر ارزش قاچاق را نیز ۲۰‌میلیارد دلار فرض کنیم به نظر می‌رسد ۲۰‌میلیارد دلار خروج سرمایه داشته‌ایم. در چنین شرایطی معلوم است که اقتصاد ایران با رشدهای پایین مواجه می‌شود و ایرانیان فقیر‌تر می‌شوند.

عبده تبریزی ادامه داد: یکی از دلایل کندشدن جریان گردش سرمایه وجود ۲/۵‌میلیون واحد مسکونی است که ارزش آنها به قیت بازار ۱۷۰ میلیارددلار است. کدام سیاست‌ها بود که راه رابرای سرمایه‌گذاری دراین بخش درشرایط کاهش قدرت خرید جامعه هموار می‌کرد. فسادی که در داستان میان سازندگان و نهادهای مدیریت شهری رخ می‌داد و سازندگان را مجبور می‌کردتراکم خریداری کنند را باید پیگیری کرد. برپایه کدام سیاست بود که خانه سازان خانه‌های ۱۵ سال ساخت را تخریب کردند تا به جای خانه سه طبقه خانه شش طبقه بسازند؟ چگونه است که سازمان مالیاتی نتوانست ازکسانی که سود‌های بزرگ از بخش مسکن بردند مالیات بگیرد. درشرایطی که ایران به هردلار ی که دربخش مسکن به خواب رفته است نیازدارد و نمی‌تواند ازآنها استفاده کند این طبیعی است که فقر در ایران گسترش یابد.

او در پاسخ به بحثی که یکی از جامعه شناسان مطرح کرد و گفت کاهش ارزش پول ملی در ایران موجب گسترش شمار فقیران شده است، گفت: با توجه به اینکه خروج سرمایه درایران روند فزاینده دارد اگر دلار را ارزان نگه داریم به سود ثروتمندان و به زیان تهیدستان عمل کرده‌ایم.

عبده تبریزی گفت: الان نظام بانکی ایران واقعا یک نقطه ضعف بنیادین است و می‌تواند امنیت ملی را با آسیب جدی مواجه کند. عبده تبریزی گفت:تاکنون سابقه نداشته است که دریک روز ۳۵۰‌هزار سکه دادو ستد شود و این نشان می‌دهد وقتی نرخ سود بانک‌ها با دستور کاهش یابند نقدینگی به بازارهای دیگر کوچ می‌کند. من تاکید می‌کنم ادامه سیاست‌های فعلی حاکم برسرنوشت کشور به توسعه فقر در ایران دامن خواهد زد. الان روزگار پنج دهک تهیدست جامعه بسیار غم انگیراست و باید برای جلوگیری از اینکه دهک‌های فقیر بیشتر شوند، فکر اساسی شود.
مشاهده نظر مخاطبان
این از همان افاضات شما در چند ماه گذشته است که مردم را نسبت به سپرده گذاری در بانکها مردد ساختید
عباس
Germany
مرد ناحسابی تکلیف خودتو مشخص کن
بالاخره سود و بیارن پایین یا ببرن بالا
سپرده گذار
این آقایان به اصطلاح اقتصاد دان باتصمیمات اشتباه خود اقتصاد رابه این دورانداخته اند من خودم بارها درهمین سایت فریاد زدم بازی با سود بسیار خطرناک است ولی کو گوش شنوا حتی برای این آقایان دلیل آوردم که در دولت نهم و دهم به یکباره سودها را پایین آوردند و دیدیم که چه شد حالا این دولت راه بدتر را رفته و نابسامانی وحشتناکی در بازار راه انداخته که صدای بانیان طرح کم کردن سود ازجمله همین آقا هم درآمده است
سپرده گذار بازنشسته
آقای محترم همه سپرده گزاران ازشما ناراحت ودلخورند.همین شمابودید که ازپایین آمدن سودبانکی دفاع میکردید وباعث شدید اکثرمردم سرمایه خودراازبانک خارج کنند وبه راه دیگری بروندوشدچیزی که نمی بایست میشد.حالا دیدیدکه مردم ازشما به اصطلاح کارشناسان اقتصادی بهتر مشکلات را میدانستندولی گوش شنواِیی دربانک مرکزی نبود؟راه حل آنست که مجددا سودبانکی افزایش یابد تاسکه ها ودلارها توسط مردم فروخته شود وسرمایه ها به بانکها برگرددواوضاع اقتصادی به حال اول برگرددانشاالله.
شمخی
من مانده ام که چرا با پائین آوردن سودبانکی به مردم سپرده گذار مملکت وبانکهافشارآوردید ولی ازآنطرف باعث ارزشمندترومعتبرتر شدن پول یک کشوربه قول خودتان متخاصم شدید؟آیا دستی درکار است؟
نانی
سودباید25درصدباشه باباسودببریدبالاحرف این اقتصاددانان بیسوادراگوش ندهیدکه اقتصادملت رانابودکردند.
شهروند گرفتار تورم
به نظر من بازى با سودسپرده بانكى برنامه ريزى شده بود ، تا هرچى تو اين چندسال سود به سپرده هاى مردم دادند بوسيله تورم دوباره ازشون بگيرند و دولت هم بوسيله گران شدن دلار كسرى بودجه شو جبران كنه و پايه پولى هم كه الان شده ١٣٠٠ هزار ميليارد از قدرتش كم كنه !!!
محمد
Netherlands
من از اول عرض کردم اکر بهره بانکی بیاید پایین اول مردم پولشان ار بانکها خارج میکنن وبعد هچوم میاورن به طلا وارر وهمه چیز کران میشه. راح حل دو باره باید بهره برود بلا . بلایه ۲۲ در صد که مردم پولشان دو باره برکردانن به بنکها وهمه چیز خوب میشه . بحال عادی برمیکردد . ( وبامردم باری نکنید ).
مالباخته ارمان وحدت
بعضی ها هم سپرده ها را میدن سکه و دلار خیالشون راحت تره پیش خودشون نگه میدارن مگه خول تو بانک و موسسه بذارن که هر دقیقه براش نقشه پیاده کنن
بازاری
Germany
سود بالا یعنی تورم و دلار بالا میره و طلا به دلار وابسته است و سود بالا یعنی همه منتظر که اول برج کی سود واریز میشه و همه خانه نشین و خانه نشین یعنی اقتصاد شکست خورده پس اکر به فکر اقتصاد هستین و بیکاری و از رکود و پول وارد بازار بشه باید هنوز سود پاین بیاد شما نگاه کونید به اروپا پس فقط به فکر خودمان نباشید
Romania
جناب بازاری آزموده را آزمودن خطاست. یادمه احمدی نژاد هم همین حرفها را میزد و حتی نظرات کارشاسی رئیس بانک مرکزی اش که مظاهری بود را قبول نداشت. آخرش هم که معلوم شد این راه راه نیست بلکه بیراهه است. بانک مرکزی به عوض بازی با نرخ سود بانکی، باید از طریق حسابرسان خبره صورتهای مالی بانکها را به دقت بررسی و همچنین تلاش فراوان برای بازگرداندان تسهیلات کلان معوق بانکها انجام دهد تنها در این صورت است که میتوان به نجات اقتصاد و ادامه حیات مفید بخش های مختلف جامعه امیدوار بود.
منظورت دلال بازی هستش؟دلال بازی فعال کردن اقتصاد مملکت است؟
محمد
خوبه خودت میگی اروپا اینجا ایران است نرخ تورم روی کاغذ تک رقمی است تو به جیب مردم و سفره مردم نگاه کن تورم روز به روز میره بالا ولی بانک مرکزی هر ماه میگن تورم 9/8است سال 84گوشت گیلو 5000 تومان بود الان شده پنجاه هزارتومان مرغ بود 1250تومان الان شده 8000 تومان سود بانکی سال 84 بود14دصد
نانی
United States
اقای بازاری توازبازارپول درمیاری وجیب ماراخلی میکنی تونیاز به سودنداری ماداریم حرف مفت نزن
متاسفانه آمار داده شده فروش سکه بسیار اغراق آمیز است لطفا خودتان به بانک کارگشائی مراجعه کنید و مشاهده کنید در عرض دو ساعت بیشتر از سه هزار عدد سکه بیشتر نمیتوان حراج شود
تازه ترین اخبار