۰
۱
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۴

کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸.۱ درصد

اخبار بانک: قائم مقام بانک مرکزی با تشریح عملکرد این بانک در ساماندهی موسسات غیرمجاز، بیان داشت: نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸.۱ درصد رسید.
کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸.۱ درصد
به گزارش اخبار بانک، اکبر کمیجانی که در نخستین همایش تبیین ابعاد تهاجم اقتصادی علیه ملت ایران سخن می گفت، به اقدامات بانک مرکزی در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: در این مدت به واسطه عواملی چون رعایت انضباط پولی، رشد اقتصادی از منفی ۷ دهم درصدی در سال ۹۱ به ۱۲.۵ درصد در سال ۹۵ رسید و تولید ناخالص داخلی به قیمت بازار از منفی ۱.۳ دهم درصد در سال ۹۴ به ۱۳.۴ درصد در سال ۹۶ افزایش یافت.

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به اینکه نرخ سود بازار بین بانکی نیز به ۱۸.۱ درصد رسید، به اقدامات این بانک در کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: نرخ سود بازار بین بانکی در پایان سال ۹۳ به میزان ۲۸ درصد بود که با مداخله بانک مرکزی در دو مقطع تابستان ۹۴ و تابستان ۹۶ به ۱۸.۱ درصد رسید.

وی کنترل نوسانات نرخ ارز از طریق تسلط کامل، هدایت و مدیریت بازار ارز را یادآور شد و درباره تخصیص منابع بانکی در قالب ارائه تسهیلات بیان داشت: تنها در حوزه سرمایه در گردش در سال ۹۱ به میزان ۴۱ درصد به حوزه تولید اختصاص داشت که این میزان در سال گذشته به ۶۴ درصد افزایش یافت و از ۱۷ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان تنها در حوزه کارگاه های خُرد و کوچک رسید.

قائم مقام بانک مرکزی در حوزه ساماندهی مؤسسات غیرمجاز به ارائه عملکرد پرداخت و افزود: ۲۰ درصد کل نقدینگی کشور در اختیار مؤسسات غیرمجاز بود که آنها در بازارهای مختلف ارز، خودرو و مسکن وارد می شدند و تلاطم اقتصادی را به وجود می آوردند. بانک مرکزی بی امان وارد شد و اگر در روزهای نخست به تنهایی عمل می کرد اکنون شاهد کمک های بی دریغ، مجلس، قوه قضاییه و کمیته سران سه قوه در کمک رسانی به این اقدام مهم هستیم و از حمایت شورای عالی امنیت ملی و مصوباتش نیز برخورداریم.

وی با بیان اینکه سخت ترین رکود اقتصادی پس از جنگ تحمیلی بر اثر تحریم های اقتصادی، نفتی، پولی و بانکی شکل گرفت گفت: بانک مرکزی متناسب با سیاست های حوزه اقتصاد مقاومتی ایجاد ثبات و پایداری اقتصاد را به عنوان هدف اصلی مدنظر قرار داد و سه هدف میانی ثبات قیمتی از مهار تورم، ایجاد ثبات پایدار در نظام مالی و کاهش آسیب پذیری بانک ها و مؤسسات اعتباری در برابر انواع ریسک ها و کاهش دامنه نوسانات نرخ ارز و ارتقای شفافیت و کارایی بازار ارز را به عنوان نقشه راه در حوزه پولی، بانکی و ارزی برنامه ریزی و اجرا کرد.

 

مشاهده نظر مخاطبان
حال که نرخ سود میان بانکی کاهش پیدا کرده چرا هنوز بانکها وام با سود بالا میدهند؟ اگر عملکرد موسسات اعتباری بد بود چرا هنوز سود وام های آنها را با همان نرخ ۳۰- ۴۰ درصدی پای مشتریان شان حساب میکنید؟
تازه ترین اخبار