۰
۳
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۱

دردسر نقد شدن سپرده‌‌های کلان غیرمجازها

درحالی‌ بانک مرکزی از طریق کاسپین اقدام به پرداخت یا تعیین تکلیف سپرده‌های مردم نزد تعاونی فرشتگان تا ۲۰۰میلیون کرده، اما این سپرده‌گذاران خواستار پرداخت فوری سپرده‌ها با دریافت سود هستند.
آنها معتقدند: درصورتی که مبلغ پرداخت شده تا‌کنون مبنای قضاوت قرار گیرد، هنوز بخش زیادی از سپرده‌ها پرداخت نشده و پرداخت 98درصد سپرده‌ها مربوط به تعداد سپرده‌گذاران است نه میزان سپرده‌ها. به نوشته همشهری، درحالی‌که قوای سه گانه و بانک مرکزی در حال سامان‌دادن به وضعیت سپرده‌های مردم نزد تعاونی‌های منحل شده نظیر افضل توس، وحدت و البته فرشتگان هستند، در روزهای اخیر تجمع‌های اعتراضی در تهران و برخی شهرها از سوی سپرده‌گذاران این تعاونی‌ها ادامه داشته و آنها خواستار شفاف‌سازی وضعیت سپرده‌ها به‌ویژه سپرده‌های کلان هستند. بحرانی‌ترین وضعیت مربوط به سپرده‌گذاران بالای 200میلیون تومان نزد تعاونی اعتبار منحل شده فرشتگان می‌شود که اواخر سال 94با تعدادی تعاونی دیگر در مؤسسه اعتباری کاسپین ادغام شدند. سپرده‌گذاران معترض می‌گویند همچنان روند پرداخت سپرده‌ها به‌صورت تبعیض‌آمیز انجام می‌شود و برخی شعب مؤسسه کاسپین از عدم‌تزریق بموقع نقدینگی خبر می‌دهند. فرشاد یکی از سپرده‌گذاران معترض می‌گوید: 780میلیون تومان از سپرده‌ام نزد تعاونی اعتبار فرشتگان بلوکه شده و به تازگی در یکی از شعب کاسپین موفق شده‌ام 180میلیون تومان دریافت کنم اما شعبه مربوطه درباره بقیه پولم پاسخگو نیست. خانم الهه از دیگر سپرده‌گذاران هم با انتقاد از سیاست بانک مرکزی می‌گوید: بیش از یک میلیارد تومان سپرده‌ دارم اما حالا می‌گویند 200میلیون تومانش را بگیرید؛ این در حالی است که برخی سپرده‌گذاران کلان از طریق لابی با برخی شعب سپرده‌های خود را به نام افراد منسوب به‌خود ثبت کرده و موفق شده‌اند کل سپرده‌شان را دریافت کنند که این اقدام قانونی نیست و باید جلوی آن گرفته شود. خانم حسینی هم با بیان اینکه از محل فروش خانه و مستغلات به ارث رسیده‌ نزدیک به 3میلیارد تومان سپرده‌گذاری کرده‌ام، می‌گوید: با این روش بانک مرکزی ‌ سال‌ها باید منتظر بمانم تا تکلیف سرمایه‌ام مشخص شود و مشخص نیست سود پول ما چه می‌شود؟ این در حالی است که برخی سپرده‌گذاران این خبر که همه سپرده‌گذاران معترض مربوط به تعاونی اعتبار فرشتگان هستند نه سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین را قبول نداشته و مدعی هستند که مؤسسه کاسپین حتی درخصوص بازپرداخت سپرده‌های نزد خود هم پاسخگو نیست و به استناد اظهارات مقامات بانک مرکزی می‌گویند که سپرده‌هایی که پس از صدور مجوز بانک مرکزی به مؤسسه کاسپین منتقل شده و دفترچه افتتاح حساب کاسپین را در اختیار دارند، هم جزو سپرده‌های فرشتگان لحاظ می‌کنند. برآوردها نشان می‌دهد حدود 9هزار و 500نفر از سپرده‌گذاران نزد تعاونی اعتبار منحل شده فرشتگان دارای بیش از 200میلیون تومان سپرده همچنان در بلاتکلیفی به‌سرمی‌برند. پیش‌تر فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی تعداد سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار منحل شده فرشتگان را بیش از 400هزار نفر اعلام کرده بود که حدود 9500نفر از آنها دارای سپرده‌ بالای 200میلیون تومان برآورد شده‌اند. سپرده‌گذاران افضل توس بخوانند تازه‌ترین خبر از تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحل‌شده افضل توس اینکه بانک آینده دیروز اعلام کرد: تصمیم‎ کاملی در مورد 3 تعاونی افضل توس، وحدت و البرز ایرانیان گرفته شده که به محض دریافت ابلاغیه کمیته سه‌جانبه انتخابی سران 3 قوه، برنامه زمانبندی برای انتقال سپرده‌های سپرده‌گذاران دارای مانده سپرده با مبلغ بیش از 30‎میلیون ریال‌ به حساب‎های متناظر در بانک آینده، اعلام خواهد شد.
مشاهده نظر مخاطبان
سپرده گذار کاسپین
دو سال شپرده گذاشتیم نزد موسسه ای که بالای سردرش تابلوی مجاز بانک مرکزی بود. اگر مجاز نبود چرا جلوی فعالیتش را نگرفتند. اگر بود که چرا سود سپرده های ما را نمی دهند؟؟؟؟!!!!!! این کار باعث شد تا ما به کل نظام بدبین بشیم و یجوری زخم خورده نظام باشیم.
علی
کلا معنای نظارت بانک مرکزی رو برای مردم تشریح کنند تا مردم بدانند که در پس پرده چه میگذرد
عباس
Germany
بابایکساله سپرده های ما توقیفه دیگه برا چی ازشون سود کسر میکنن؟ مگه همین بانک مرکزی نبود که با بوق وکرنا به کاسپین مجوز داد و فوری اسم آنرا داخل لیست موسسات مجاز کرد؟؟؟
تازه ترین اخبار