۰
۴
اخبار بانک: یک مقام بانکی با تشریح جزئیات جریمه بانک مرکزی برای بانک‌هایی که از نرخ‌ سود مصوب تخطی می‌کنند، گفت: دسترسی به سوئیفت و شاپرک برای متخلف‌ها بسته می‌شود.
بسته شدن سوئیفت و شاپرک جریمه بانک‌های نرخ‌ شکن
به گزارش اخبار بانک، بعد از بخشنامه ۱۱ شهریورماه سال جاری از سوی بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی در مورد سپرده‌های بلندمدت به ۱۵ درصد و کوتاه‌مدت به ۱۰ درصد، اکنون تقریبا می‌توان این اطمینان را داد که بیشتر بانکها این ضوابط را رعایت می‌کنند؛ در حالیکه هستند بانکهایی هم که به دلیل برخی مشکلات در صورتهای مالی و البته سرپیچی‌هایی که از اجرای قانون دارند، گویا شرایط را نادیده می‌گیرند و تلاش دارند تا راه خود را بروند. با اینکه نام برخی از آنها بارها در هیات انتظامی بانکها مطرح شده است.

در این میان، گزارش میدانی مهر حکایت از آن دارد که در بسیاری از شعب بانکها، شرایط بخشنامه نرخ سود بانکی رعایت می‌شود و حتی در ارقام بالا هم، بسته متنوعی برای نرخ سود بانکی خارج از ضوابط و چارچوب بانک مرکزی ارایه نمی‌شود.

یک مقام مسئول بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص جرایمی که بانک مرکزی برای بانکهای متخلف از نرخ سود مصوب بانک مرکزی اعمال می‌کند، گفت: بانک مرکزی بازرسانی را به صورت ناشناس و در قالب مردم عادی، به شعب بانکی ارسال کرده و با ارایه پیشنهاد ارقام چند صد میلیونی، متصدیان شعب را محک می‌زند که آیا از نرخ سود بانکی در برابر سپرده‌های جذاب و با ارقام بالا حفاظت می‌کنند یا اینکه مقاومت آنها در برابر پول زیاد، می‌شکند؛ اگر این صورت باشد، با مسئول شعبه و بانک مربوطه، برخورد می‌کند.

وی می‌افزاید: بانک مرکزی طیف متنوعی از جرایم را در نظر گرفته است، این درحالی است که این جرایم از معرفی مدیرعامل بانک به هیات انتظامی، برکناری رئیس شعبه متخلف و بستن دسترسی به شبکه سوئیفت و شاپرک کشیده می‌شود. بنابراین با بانکهای متخلف به صورت جدی برخورد می‌شود.
منبع:مهر
مشاهده نظر مخاطبان
محمد
Iran, Islamic Republic of
اخه مگه رییس شعبه از خودش اختیاری دارد
صالحه
خب که چی؟ یعنی میخواین مردم پولشونو ببرن بازار بزارن؟ مگه مریضن با این وضع بازار؟ با اینکارا نمیشه! اوضاع بازارو درست کنین خود به خود سود بانک هم کم میشه! اینکار فقط به ضرر یه سری ادمای بدبخته که یه چندرغاز پس انداز داشتن! اون مایه دارا سودشونو جوری میگرن که بانک مرکزی هم خبر نداره
وقتی بانک مرکزی از اهرم های مختلف از جمله موارد مذکور، میتواند فعالیتهای یک مجموعه را کنترل کند، چرا با برخورد افراطی بعضی از موسسات را منحل کرد که هم برای دولت مشکل ایجاد شود و هم برای ملت!
سپرده
Germany
حالا داشته باشید که به زودی سود بانکی یک ساله ۱۰ درصد بشه بخاطر روکود بازار اما باز نظر بنده اگر ۵ درصد یک ساله هم بشه مردم سرمایشونو از بانک نمیکشن چون این بازار بازار ۱۰ ساله پیش نیست
تازه ترین اخبار