۰
۴
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۳

واکنش رئیس کل بانک مرکزی نوسان نرخ دلار

اخبار بانک: رییس کل بانک مرکزی در واکنشی نسبت به نوسانات اخیر بازار ارز عوامل فصلی و انتظارات ناشی از تحولات روابط بین الملل را دلیل اصلی این جریان عنوان کرده است. وی از مردم خواسته تا به جای بردن پول‌های خود در بازار ارز در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند، چرا که هم بازده بالاتری خواهند داشت و هم این‌که با ریسک همراه نیست.
به گزارش اخبار بانک، ولی‌اله سیف در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده با توضیح این‌که بازار ارز تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون سیاست‌های کلان اقتصادی، روند متغیرهای بنیادین و کلان، تحولات در روابط سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، تغییرات نرخ برابری ارزهای جهان روا و عامل انتظارات قرار دارد گفته که نرخ ارز بر متغیرهای اقتصادی همچون صادرات، واردات، سرمایه‌ گذاری، تولید، مصرف و تورم آثار مختلف و غیرهم‌جهتی دارد. در این شرایط رویکرد بانک مرکزی براین امر استوار است که به عنوان سیاست گذار ارزی روند تعادلی مناسبی از نرخ ارز را دنبال کند تا متضمن حداکثر شدن منافع اقتصادی کشور به نحو پایدار و متناسب با رویکردهای اقتصاد مقاومتی باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این بانک در حال رصد و پایش روند نرخ ارز در بازار است گفته که شرایط فعلی متاثر از عوامل فصلی و انتظارات ناشی از تحولات روابط بین المللی قرار دارد با این حال بانک مرکزی نسبت به استمرار روند ثبات در بازار و دفع اختلالات اقدام خواهد کرد.

وی در این باره به جریان نوسانات بازار ارز در پاییز سال گذشته و کنترلی که از سوی بانک مرکزی بر آن انجام شد اشاره داشته است. باید یادآور شد که در پاییز سال قبل با توجه به عوامل تاثیرگذار از جمله افزایش تقاضای فصلی و زمان تسویه‌حساب‌های بدهی‌های خارجی و سایر عوامل نرخ دلار از کانال ۳۵۰۰ عبور کرده و تا بیش از ۴۱۰۰ تومان پیش رفت.

سیف در بخشی از اظهارات خود به گونه‌ای مردم را تشویق کرده تا به جای ورود به بازار ارز در بانک‌ها سرمایه‌ گذاری کنند. در اظهارات رییس کل بانک مرکزی آمده که بردار نرخ بازدهی بازارهای دارایی داخلی به نحوی است که نرخ سود واقعی سیستم بانکی به صورت مطلوبی مثبت بوده و در مقایسه با بازدهی بازار ارز که توام از ریسک است بسیار جذاب‌تر خواهد بود.

رئیس شورای پول و اعتبار تاکید دارد که این امر موجب می‌شود تا منابع مالی مردم ضمن برخورداری از بازدهی مناسب و فاقد ریسک در نظام بانکی صرف حمایت از تولید و اشتغال کشور شده و بازار ارز نیز علی‌رغم تلاش سفته بازان ارزی در ایجاد نوسان و بهره‌برداری از حاشیه سودهای کوتاه مدت بتواند در طول زمان به روند با ثبات خود متناسب با تحولات متغیرهای اقتصادی ادامه دهد.
مشاهده نظر مخاطبان
سپرده گذار
فقط این است که دو ریال سود سپرده گذاران رابه دلیل پوچ وبی معنی رونق اقتصادی کم کنی ایا می دانی که دلار ۳۷۰۰تومانی۴۰۰تومان گران شده و چقدر برگرانی تاثیردارد ان وقت هی بگو تورم تک رقمی شده وبرای رونق بازدید و را کم کردماشاالله که برای رونق دلار و اقلام عمومی که خیلی موفق بوده اید
هادی
Italy
آره از وقتی آقای سیف رییس بانک مرکزی شده همه چیز طبیعیه.آشفته بازار ارز طبیعیه،وضعیت رکود طبیعیه،بیچاره کردن مردم در کاسپین با امضا و مجوز طبیعیه.اینها همه از کرامات شیخ ما حسن روحانی است
احمد اقا
Netherlands
این هم از کم کردن بهره بانکی .جواب را کرفتی اقا سیف ما قبلان کفتیم .اکر بهره کم بشه مردم هجوم میبرن طرفه ارز (دولار و یورو) وهمه چیز کران میشود . الان بنکها پول ندارند دکه ...... متاسفیم برات اقا سیف ...
محمد
لطفا استخدام جدید بانک مرکزی که از شنبه مورخ 29.7.96 ثبت نامش آغاز می شود را بررسی و شرایط عمومی و کلی داوطلبان وایمکه چرا شرایط سنی این استخدام خیلی سخت گیری شده است و پایین گرفته شده است و همچنین چرا اصولا در این نهاد استخدام بومی گزینی ملاک هست را بررسی و گزارشی جامع و کامل در این مورد تهییه و منتشر کنید. چون دولت بر اشتغال بچه های دهه ی 60 تاکید دارد ولی در عمل شاهد این اقدامات از طرف دولت نیستیم.
تازه ترین اخبار