۰
۴
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۳

اعلام جرم احمد توکلی علیه بانک مرکزی

خبرگزاری مهر: رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران علیه مدیرعامل تعاونی اعتبار ثامن الحجج، بانک مرکزی و وزارت تعاون اعلام جرم کرد.
 
احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران علیه میرعلی مدیرعامل تعاونی اعتبار ثامن الحجج و مسئولان ذیربط، رئیس کل و مسئولان بانک مرکزی و وزیر ومسئولان وزارت تعاون و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوره ۱۳۸۰-۱۳۹۵ اعلام جرم کرد.

در این نامه با اشاره به حق دادخواهی تشکل های مردم نهاد و با استناد به قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی و قانون مجازات اسلامی، در ارتباط با فعالیت غیرقانونی و خسارت‌بار تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج و واکنش های مغایر قانون و مصالح اقتصاد ملی اعلام جرم شده است.  

مطابق این دادخواهی، اعلام جرم نسبت به موارد ذیل صورت گرفته است؛

الف) اخلال در نظام پولی و اخلال در نظام تولیدی (بازار مسکن، طلا و ارز)  در اخذ وجوه و سپرده‌های اشخاص حقیقی و حقوقی تحت عنوان مضاربه و نظایر آن‌که موجب حیف‌ و میل اموال مردم و اخلال در نظام اقتصادی کشور، توسط آقای سید ابوالفضل میرعلی و همکاران وی شده است.  

ب) معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق عدم اقدام فوری و مؤثر مسئولان دولتی مذکور برای توقف فعالیت‌های غیرقانونی این تعاونی، عدم آگاه‌سازی مردم از این فعالیت‌های غیرقانونی و نیز عدم انجام وظایف قانونی خود در جلوگیری از اقدامات غیرقانونی این تعاونی در اخذ وجوه و سپرده‌های اشخاص حقیقی و حقوقی تحت عنوان مضاربه و نظایر آن‌ که موجب حیف‌ومیل اموال مردم و اخلال در نظام اقتصادی کشور  شده است.  

ج) اهمال و تفریط مسئولان بانک مرکزی و وزارت تعاون در انجام وظایف خود نسبت به جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی این تعاونی، که نتیجتاً، علاوه بر ورود خسارت‌های کلان به مردم، موجب تضییع اموال و وجوه دولتی شده است.

در نهایت خطاب به دادستان انقلاب تاکید شده است: از آنجا که این تضییع اموال، از یک سو متوجه اعمال و اقدامات آقای میرعلی بوده و از سوی دیگر نتیجه‌ی مستقیم اهمال و کوتاهی مسئولان وقت بانک مرکزی و وزارت تعاون در انجام‌ وظیفه است، تعقیب کیفری مرتکبان بر اساس ماده (۵۹۸) قانون تعزیرات را خواستاریم.
مشاهده نظر مخاطبان
مالباخته
آيا واقعا اثرى داره و عملى انجام ميشه؟! يا حالت شعارى پيدا ميكنه ؟
علی
کاسپین یادتون رفت جناب اقای توکلی ۰
Iran, Islamic Republic of
زنده باد آقای توکلی مرد میدان و حق گوی واقعی مسئولان بانک مرکزی با اهمال و سهل انگاری باعث نابودی اموال و سپرده های مردم بینوا شدند و حتی اکنون هم در جهت بهبود اوضاع و عذر خواهی از مردم و جبران خسارتهای مالی و جانی هزاران هزار نفر بر نیامده اند .و این مورد در خصوص سپرده گذاران مظلوم کاسپین بشکل فاحشتری هویداست . زنده باد توکلی که خیلی جایش در مجلس خالیست
سپرده گذار کاسپین
باتوجه به فاجعه بارتر از تعاونی اعتبار ثامن الحجج ، موسسه کاسپین یا آرمان سابق و 8 تعاونی ادغامی آن است و اقدامات و تصمیمات غیر قانونی بانک مرکزی ، چه قبل از آن و چه بعد از آن محرز است ، انتظار سپرده گذاران از جناب آقای توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت این است که در خصوص موسسه کاسپین واردشده و علیه متهمین اعلام جرم کنند .
تازه ترین اخبار