۰
۱۲
اخبار بانک: کارشناسان معتقدند دریافت مالیات از سپرده‌های بانکی برای اقتصاد کشور مثمرثمر است، اما برخی از صاحب نظران اجرای این امر را تهدیدی جدی برای نظام بانکی تلقی می کنند.
دریافت مالیات از سپرده های بانکی چه زمانی عملیاتی می شود ؟
به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک، دریافت مالیات از سپرده های بانکی از نمونه طرح هایی به شمار می رود که اخیر بر سر زبان ها افتاده است.

اگرچه برخی از کارشناسان و صاحب نظران این شیوه از سرمایه گذاری(سپرده گذاری در بانک) را ساده ترین و غیر حرفه ای ترین روش سرمایه گذاری تلقی می کنند اما کم نیستند افراد و گروه ها و حتی کارشناسانی که معتقدند یکی از کم ریسک ترین و مطمئن ترین روش ها برای کسب سود به همین ساز و کار معطوف می شود،لذا احتمالا این روش ساده و به اصطلاح بی دغدغه،در آینده با شرایط خاصی همراه شود.

فرخ هرندی،محقق و پژوهشگر اقتصادی با اشاره به لزوم به جریان افتادن سرمایه یا همان سپرده های مردمی در حوزه های کار و تولید،اظهار داشت:بدون تردید،تزریق سرمایه های مردمی به بانک ها و در قالب سپرده ها از مولفه های تاثیرگذار در بقای بانک ها به شمار می رود اما این امر نافی توجه جدی به حوزه های کار و تولید و تامین نقدینگی مورد نیاز آن ها نیست و قطعا با هدایت بخشی از سرمایه های متمرکز شده در بانک ها به سمت مراکز صنعتی و تولیدی و عرصه های اشتغالزا، طراوت و شکوفایی فزاینده تری در اقتصاد کشور جاری و ساری خواهد شد.

وی افزود:دریافت مالیات از سپرده های مذکور از نمونه ایده هایی است که با اجرایی شدن آن، هدایت سرمایه های اشاره شده به عرصه هایی که تشنه نقدینگی و سرمایه هستند تقویت خواهد شد.

محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد:البته آنچنان که در گزارشات رسانه ها منعکس شده،در گام نخست سپرده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان مشمول این طرح می شوند و سرمایه گذاری های خُرد در قالب این طرح نمی گنجند.

هرندی گفت:در ارتباط با جزئیات این طرح،اطلاعات چندانی در دسترس نیست،لذا به احتمال بسیار زیاد اجرایی شدن آن می تواند تغییراتی را در رفتار سپرده گذاران ایجاد نماید و به تبع با فاصله گرفتن از شیوه کنونی،ممکن است تعدادی از سرمایه گذاران نسبت به خروج سپرده های خویش از بانک ها مبادرت ورزند.

وی افزود:برخی معتقدند با اجرایی شدن طرح مذکور،بانک ها با چالش های عدیده ای مواجه خواهند شد،اما به نظر بنده با عنایت به توجه دولت به سپرده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان و معافیت سپرده های پایین تر از شمول دریافت مالیات،شوک چندان تاثیرگذاری به بانک ها وارد نخواهد شد.

بن بستی که دیوار بلند رکود در مسیر شکوفایی اقتصادی ایجاد کرده است

حمید رضا نائینی،دانش آموخته رشته اقتصاد با اشاره به لزوم رفع رکود و تلاش برای ایجاد رونق اقتصادی عنوان کرد:به اعتقاد بنده به جای پرداختن به موضوعاتی همچون اخذ مالیات از سپرده های بانکی بالای ۵۰۰ میلیون تومان باید در جهت رفع رکود تدابیر کاربردی،سازنده و موثر اتخاذ شود و در صورت حصول این امر،همچون آبی که مسیر حرکتی خود را به هر طریق ممکن می یابد،سرمایه ها و سپرده های نقدی نیز به سمت عرصه های سود آور که برای اقتصاد کشور مثمر ثمر است هدایت خواهند شد.

وی افزود:باید ریشه یابی شود به چه دلیل مردم به تزریق سرمایه و نقدینگی خود به سوی بانک ها علاقه نشان می دهند.

نائینی گفت:وقتی ریسک سرمایه گذاری در حوزه های مختلف اقتصادی بالا و فضای تولید نامناسب است، واردات بی رویه ، تولیدِ کالا و عرضه آن را تحت الشعاع قرار می دهد و بسیاری از اصناف و واحدهای تولیدی ناچار به خاتمه دادن به فعالیت های خود می شوند،به تبع افزایش سپرده گذاری های بانکی دور از انتظار و غیر منتظره نخواهد بود.

بدون تصویب و تایید مجلس،امکان اجرای طرح وجود ندارد

مریم اکبرزاده،کارشناس اقتصادی با اشاره به مطرح شدن مباحثی در خصوص احتمال اخذ مالیات از سپرده های سنگین بانکی گفت: در مقام نظریه پردازی،مسائِلِ متعددِ بسیاری مطرح می شود که لزوما تمامی آنها جنبه اجرایی پیدا نمی کند.

وی افزود:طرح مذکور نیز از این قاعده مستثنی نیست و قطعا اجرایی شدن آن مستلزم تصویب و تایید مراجع ذیربط و بالا دستی خواهد بود.

کارشناس اقتصاد گفت:تا زمانی که مجلس شورای اسلامی،طرح اشاره شده را مصوب نکند،اجرای آن مُیَسَر نخواهد شد و از سوی دیگر نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که اجرایی شدن چنین موضوعاتی،بدون تامین پیش نیازهای مقتضی و فراهم ساختن بستر مناسب،محکوم به شکست خواهد بود.

وی افزود:نخستین ضرورت برای اجرایی شدن این طرح به مجاب ساختن بانک ها برای ارائه اطلاعات به سازمان امور مالیاتی کشور معطوف می شود و در صورت امتناع برخی بانک ها از این امر،قطعا فضای نابرابری ایجاد می شود که اقتصاد و نظام بانکی را توامان با یکدیگر متضرر خواهد ساخت.

اکبرزاده در خاتمه یادآور شد:قطعا دولت نیز چنین ملاحظاتی را مد نظر قرار می دهد زیرا ریسکِ ورودِ به چنین طرح هایی و اجرایی شدن آن آنچنان بالا است که هر گونه ناپختگی و بی تدبیری در آن،می تواند اقتصاد کشور را با چالش های عدیده ای مواجه سازد که عبور از آن به سادگی مُیَسَر نخواهد شد.
منبع:باشگاه خبرنگاران
مشاهده نظر مخاطبان
اکبر
من موندم چقدر این پژوهشگرای اقتصادی ما نابغه هستند، سرمایه های کلان زمانی از بانکها بیرون میاد که قبلش دولت طرح های تشویقی مانند وامهای چند سال فرجه ، معافیتهای مالیاتی و غیره .. و کلا بستر سازی اقتصادی شده باشه با این روش که میفرمایند سرمایه داران کلان که الان پولهاشون توی بانک هست به خارج از ایران هدایت میشه، یک مورد مهمتر اینکه مگر این نیست که بانکهای با پولهای مردم فعالیت اقتصادی انجام میدند، خب این چندان فرقی نداره وقتی بانکها با اون همه پول نمیتونند توی این آشفته بازار اقتصادی فعالیتی کنند مردم با پولهای خرد چه کاری از دستشون بر میاد. این خانه از پایه خراب است لطفا قبل از هرگونه اظهار نظر به اندازه ۱۰ دقیقه فکر کنند این اقتصاددانان ما ، از شرایط کنونی کاملا مشخص است که اقتصاد دانان ما خیلی حرفه ایی عمل میکنند.
اقتصاددان
این طرح به شکست چون ملیاردیها پولها شان خورد خورد ویا اسمهای متفاوت می گذآرند مگه از خود بانک مالیات بگیرند به اندازه در امدشان
سپرده گذار
به نظرمیرسدبه جای رفع مشکلات فراوان که برسرراه تولید قراردارد اینبارهم به شکل دستوری وباتهدید وارعاب میخواهند سپرده گذارانی راکه قسمت عمده سرمایه بانکی به انهاوابسته است مجبور به خروج سپرده هایشان شوند که این پول عظیم نه به سمت تولیدبلکه به سمت خروج ازکشورویاخریدارزوطلا خواهد شدکه طبعا نتیجه ای جزافزایش شدیدتورم خالی شدن منابع بانکها وبدترشدن شدید اوضاع کنونی نخواهدداشت ایااقتصاددانانی که این مسئله رامطرح کرده اندواقعا نمیدانندکه مشکل درکشور زیرساختهای تولیدقیمت بالای ارزوقاچاق رانت و....نه سود بانکی تاکی به جای حل مسئله صورت مسئله راپاک میکنند
علی
Denmark
خب معلومه اینطوری ما پولمان را از توی بانکهاتون بر می داریم ۰مگر اینکه دوباره سودها را بالا ببرید ۰
Ramin
Iran, Islamic Republic of
اجرا کنن مطمئن باشین پول به سمت دیگری خواهد رفت
اراز
هروقت نرخ دلارو کم کردن و تورم عادت شده عید هرسال رو قطع کردن
Romania
با این کار منتظر فرار سرمایه به سمت بازارهای تورم زای ارز و سکه بشوید. چون دیگر کسی روی مسکن و املاک سرمایه گذاری نمی کند.
سپرده گذار
با نظرات همین به اصطلاح کارشناسان است که اقتصاد مملکت دراین رکود فرو رفته است این ها با این طرح ها می خواهند این باقی مانده اقتصاد راهم نابود کنند و بعدا بگویند کی گفت کی گفت من که نبودم این ها حرف نزنند خیلی بیشتر برای اقتصاد کشور بهتراست
نام
Romania
در کشور ما مردم دو گزینه بیشتر ندارند 1- رکود 2- رونق تورمی

در رکود شاهد یک آرامش نسبی در جامعه هستیم اما در رونق تورمی که با ایجاد موانع در سود بانکی و کاهش اون دوباره به آن بازخواهیم گشت مشابه سالهای 88 تا 92 تیدیل به یک جامعه ملتهب و هیجانی خواهیم شد.
لذا انسان عاقل همان رکود را ترجیح می دهد
ناشناس
Germany
بابا توروخدا دست ازسر بانکها بردارید ، مگه قرارنیست خصوصی سازی شه ،با این کارا که فاتحه خصوصی سازی خوندست.بذارید بانکها وشرکتهای خصوصی کارشون رو بکنند.
ایرانی
بااین روش سرمایه گذاری ایرانیان در کشورهای دیگر دوچندان خواهد شد.
از هز زمان که اخبار بانک بگه خخخخ
تازه ترین اخبار