۰
۷۰
يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵

ماجرای حذف سود سپرده‌گذاران فرشتگان

اخبار بانک: با وجود آغاز تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان، تجمعات همچنان ادامه دارد. این بار تقاضای دریافت سود وجوهی که در این تعاونی سپرده شده بود عامل اعتراض ذینفعان است. با این حال عدم پرداخت سود نیز ماجرای خاص خود را دارد.
ماجرای حذف سود سپرده‌گذاران فرشتگان

به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک به نقل از ایسنا، سرانجام بعد از چند ماه درگیری و تجمع سپرده‌گذاران تعاونی‌های کاسپین و انجام امور مربوطه، این موسسه فرآیند تعیین تکلیف سپرده‌گذاران آن آغاز شد. البته باید یادآور شد از هشت تعاونی که به مجموعه کاسپین پیوسته و در پایان سال ۱۳۹۴ مجوز فعالیت دریافت کردند این تعاونی بزرگ فرشتگان بود که به دلیل حجم بالای بدهی همواره بیشترین تجمع سپرده‌گذاران را به همراه داشته و عمده مشکلاتی که کاسپین را درگیر کرد از این محل نشأت می‌گرفت.

به هر صورت در فرآیند ساماندهی تعاونی‌های کاسپین قرار بود که در راس تعاونی‌های منحله هیات تصفیه تشکیل شده تا وظیفه تقویم و ارزیابی دارایی‌ها و تعیین میزان بدهی تعاونی‌ها را برعهده گرفته و سپس از محل دارایی‌ها، بدهی‌های تعاونی پرداخت شود. از این‌رو قرار شد تا در صورت برابربودن دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی، دارایی‌ها و بدهی‌های تقویم شده به موسسه کاسپین منتقل شده و در صورت کسری دارایی‌ها سهامداران و مدیران تعاونی موظفند کسری مربوطه را تامین کنند.

اما در جریان ساماندهی کاسپین مواردی پیش آمد که این روند را با مشکلاتی مواجه کرد و در مجموع پرداخت سپرده‌ها و به تبع آن سود وجوه سپرده‌گذاران تعاونی‌های زیرمجموعه با مشکل مواجه شد. در آن زمان گفته می ‌شد که با توجه به کمبود نقدینگی که کاسپین با آن مواجه است بعد از نقل و انتقال دارایی‌ها و  تامین نقدینگی لازم احتمالا درمورد سود معوق شده سپرده‌گذاران در دوره‌ای که کاسپین با حواشی مواجه شده نیز تصمیم گیری خواهد شد.

به هر صورت با تعیین وضعیت دارای و بدهی اکثر تعاونی‌ها و انتقال بخش عمده‌ای از دارایی فرشتگان به کاسپین، با تصمیم مشترکی که اخیرا قوه قضاییه و بانک مرکزی گرفتند از ۲۸ اردیبهشت‌ماه(هفته گذشته) تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تا سقف ۱۰ میلیون تومان تعاونی فرشتگان آغاز شد.

بر این اساس حدود ۴۰۰ هزار نفر که تا سقف ۱۰ میلیون تومان سپرده داشتند در اولویت پرداخت قرار گرفتند که با اتمام این مرحله تا ۸۷ درصد سپرده‌گذاران تعیین تکلیف می‌شدند، همچنین قرار شد از نهم خردادماه سپرده‌گذاران تا سقف ۲۰ میلیون تومان در مرحله پرداخت قرار گیرند که در مجموع ۹۰ درصد سپرده‌گذاران فرشتگان تعیین تکلیف می‌شوند.

با این حال طی روزهای اخیری که پرداخت وجوه سپرده‌گذاران هم آغاز شده باز هم به تازگی بخشی از آنها مقابل موسسه کاسپین تجمع کردند و البته از جمله کسانی هستند که در مرحله‌ پرداخت قرار دارند. آنها نسبت به عدم پرداخت وجوه سود خود طی زمانی که گذشته اعتراض دارند، ظاهرا منابعی که در حساب آنها وجود دارد با کسر سود پرداختی از زمانی مشخص به آنها اختصاص می‌یابد. براین اساس سودهای پرداخت شده از زمان انحلال تعاونی فرشتگان یعنی شهریور ۱۳۹۴ تاکنون کسر خواهد شد و پرداختی در این باره وجود ندارد.

به دنبال این تجمع، موسسه کاسپین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد با این‌که جمعی از سپرده‌گذاران در مقابل شعب کاسپین و دفتر مرکزی آن نسبت به حذف سود سپرده‌ها اعتراض کرده‌اند، اما این تصمیم توسط مدیرعامل و هیات مدیره موسسه کاسپین صورت نگرفته است و هیات مدیره تلاش خود را برای صیانت از سود و اصل سپرده مشترکان به کار خواهد گرفت.

بعد از این اعلام کاسپین که مدعی می‌شد هیات مدیره کنونی و یا قبلی این موسسه در قطع پرداخت سود دخالتی نداشته‌اند ماجرا از منابع دیگر نیز پیگیری شد.

ظاهرا از شهریورماه سال ۱۳۹۴ که تعاونی فرشتگان و تعداد دیگری از تعاونی‌ها در فرآیند ساماندهی قرار گرفته و قرار شده تحت یک مجموعه باشند این تعاونی اعلام انحلال داشته و فعالیت آن متوقف می‌شود. با این وجود همچنان سود به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شده و در ادامه هم وقتی که زیرمجموعه کاسپین قرار می‌گیرد پرداخت سود ادامه داشته است. این برخلاف ضوابط بانکی بوده است، چرا که در این دوره فعالیتی در تعاونی فرشتگان انجام نمی‌شد که قرار باشد سودی در نتیجه آن حاصل شده  و به آنها پرداخت شود.

این در حالی است که اخیرا فرشاد حیدری -معاون نظارت بانک مرکزی- نیز در اشاره‌ای که به برخی تخلفات این تعاونی‌ها داشت موضوع سود را نیز مورد توجه قرار داده و گفته بود که پرداخت سودهای غیرواقعی از جمله مواردی بود که ناشی از فعالیت عملیاتی تعاونی‌ها نبوده بلکه از محل وجوه سپرده‌گذاران جدید سود به سایر سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود.

در این حالت با توجه به این‌که فعالیتی وجود نداشت، برداشت از حساب سپرده‌گذاران جدید برای پرداخت سود سایر سپرده‌گذاران خود از عوامل افزایش زیان انباشته تعاونی فرشتگان شده و کار را به جایی رساند که براساس اعلام قبلی دادستان تهران بدهی بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان گریبان این تعاونی را گرفت در این شرایط سود نه تنها تعلق نمی‌گیرد بلکه فقط خالص آورده سپرده‌گذاران به آنها پرداخت می‌شود چرا که اصلا فرشتگان که اکنون تحت مجموعه کاسپین قرار دارند منابع مازادی ندارد که قرار باشد حتی برای دوران پس از انحلال سود سپرده‌های قبلی را پرداخت کنند.

از سویی دیگر یک حساب و کتاب ساده نشان می‌دهد که اگر به استناد اعلام دادستان تهران بدهی فرشتگان ۴۰۰۰ میلیارد تومان باشد و در سویی دیگر با اعلام اخیر بانک مرکزی تاکنون ۲۵۰۰ میلیارد تومان از دارایی‌های تعاونی‌های منحله فرشتگان شناسایی شده که قابل انتقال به کاسپین باشد و همچنین ارزیابی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان دیگر از دارایی‌ها نیز به زودی تمام شود، در مجموع این دارایی را به ۳۱۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد داد. در این حالت حدود ۹۰۰ میلیارد تومان دیگر برای تسویه بدهی ۴۰۰۰ میلیاردی فاصله وجود دارد که باید با تبدیل املاک و دارایی‌های دیگر فرشتگان آن را محقق کرد. در این شرایط برای پرداخت سودی که از محل سپرده‌های مردم پرداخت شده، منابعی وجود ندارد و تنها به پرداخت آورده اکتفا خواهد شد.

پیش تر نیز در مورد موسسات غیر مجازی که در جریان ساماندهی قرار گرفتند هم سودی بابت سپرده‌ها در جریان انحلال آنها به سپرده‌گذاران پرداخت نشد که از جمله آنها می‌توان به موسسه ثامن الحجج اشاره کرد که با وجود بدهی بالا به مشتریان، منابع نقد چندانی در اختیار نداشته و در نهایت با خط اعتباری حدود ٢٥٠٠ میلیاردی بانک مرکزی بود که سپرده گذاران آن تعیین تکلیف شدند.

مشاهده نظر مخاطبان
ملکان
حرف حساب در 2 کلام بانک مرکزی نباید خبر انحلال فرشتگانو در شهریور 94 اعلان میکرد؟ بجایش آمده در قالب کاسپین به فرشتگان مجوز داده تا عده بیشتری گول بخورن. مسوول تامین ضررو زیان ما خود بانک مرکزی است ونه هیچکس دیگر.آخه مگه مردم بیچاره بیصاحب این مملکت علم غیب دارن که بدونن کدوم منحله و کدوم نیست؟ جالبتر از همه اینجاست که با وجود اعلان 20 شعبه مجاز کاسپین کارمندان فرشتگان و مدیران در شعب قبلی حضور دارن و صاحبملکها هم دارن اجاره هاشونو میگیرن.
سپرده گذار از نوع پرنده (انگيرببت)
Iran, Islamic Republic of
باسلام
اخه چرا حرفه ما جايي نميرسه ..؟؟؟ٍٍٍٍٍٍٍٍ
سپرده گذار بی اعتماد به دولت و بانک مرکزی
United States
چرا متوجه نیسستید ما در موسسه مجاز و به اعتبار بانک مرکزی سپرده گذاری نمودیم چرا بانک مرکزی در اردیبهشت 95 جلوی نصب تابلو را نگرفت تا ما پول سپرده نکنیم و چرا آقای تهرانفر معاون سابق نظارتی در تلویزیون در اردیبهشت 94 برنامه پایش گفت فرشتگانی وجود ندارد و تبدیل به آرمان شده و به زودی مجوز می گیرد و چراهای دیگر
کارمند
وقتی فعالیتی نداشته در کرمان هست ونیست مرا در آذر و دی 94 و فروردین 95 سپرده پذیری کنه.
یک سوال در آبان ماه سال 93 زمانی که هنوز موسسه آرمان وجود داشت از طریق بورس پذیره نویس شد و سهامداران اومئن سهام خریدن . الان چه اتفاقی افتاد اون منابعی که از طریق پذیره نویسی انجام شده . هم پول سهامداراو خوردن هم پول ملت .
مالباختگان
یادشون رفته که مردم میدونند پایان هرسال حسابرسی شده و ورودی و خروجی حساب کنترل شده وگرنه باید اعلام ورشکستگی میکرد
میلاد
نهصد ملیون تومن مگه برای بانک مرکزی چیه؟زودتر این کسری رو خط اعتباری بده و مشکل یک عده بیچاره را حل کنه وبعد تکلیفشو با آرمان یا فرشتگان حل کنه.مملکت داره بهم میریزه.
Iran, Islamic Republic of
نهصد میلیارد تومان رو از سهامداران فرشتگان بگیرن ضمنا فرشتگان که 1800 میلیارد تومان منابع جهت دیگر تعاونی ها پرداخت کرده چرا آن پول محاسبه نشده که مشخص شود تعاونی فرشتگان کسری منابع ندارد ضمنا سهامداران فرشتگان اعلام کردند در صورت کسری منابع همه آن را متقبل می شوند پس مشکل واقعا چیه؟ شفاف سازی کنید بطوریکه مورد قبول مردم باشد
آرش
France
نهصد ميليارد تومان!
در ضمن دارن تمام سود مركب دريافتي را محاسبه و كسر مي كنند.
حمید
میلاد جان نهصد میلیارد تومن عزیزم
صوفی
خدایا بکش راحتمون کن از این مشکل مزمن لاینحل.
Iran, Islamic Republic of
بانک مرکزی ما که مسئولیت پول واقتصاد جامعه را برعهده دارد چطور انحلال یک موسسه عظیمی مثل فرشتگان را اطلاع رسانی نکرده است مگر مردم علم غیب دارند بدانند کدام موسسه منحله است یا فعال واز طرفی چطورآقای تهرانفر معاون بانک مرکزی دقیقا در دی ماه 1395 اعلام میدارد بزودی مجوز فعالیت موسسه فرشتگان صادر خواهد شد اکثر ماها گول صحبتهای مدیران ارشد بانک مرکزی را خورده ایم والان می بایست بانک مرکزی پاسخگو باشد.مگر سپرده گذاران کاسپین(فرشتگان) موسسه خیریه اند که پولشونو بدن یک عده از خدا بی خبر به صورت قرض الحسنه در اختیار داشته وجهانگردی کنند .
سامان
شش ماهه شب و روزم دارم عذاب میکشم. تمام زندگ ام رو اونجا گذاشتم .کاش لااقل قسمتی از سرمایه ام بود... خدایا بکش راحتم کن
ای بابا خسته نمیشی اینقدر میگید بکش و راحتم کن؟؟؟؟؟
محمد
برادر عزبز
این رشته سر دراز دارد
بشخصه اجازه نخواهم داد چیزی از حساب ام برداشته و یا کسر بشه !!!
حتی اگه لازم باشه به دادگاههای بین المللی هم مراجعه کنم و از بانک مرکزی و دولتمردان شکابت کنم
حميد
احســنت
دوسته عزيز شكايت بين المللي چاره كار است اينها مردم را بي اطلاع ميبينند
يكي نيست ك بگه مگه ورشكست شدن و اعلام ورشكستگي كردن ك بخوان از ٩٤ سود رو ندن

محمد
United States
وقتی میگن ۹۴ منحل شد چرا همون موقع متوقفش نکردین...چرا سپرده مردمو گرفتین..چرا زودتر اعلام نکردین...پول مردم رو گروگان گرفتین الان میگین ۹۴ منحل شده..خودتونو مسخره کنید
اگر اصل وسود پولمونو نگیریم براتون اقایون مدیر بد تمام خواهد شد پس عاقلانه تصمیم بگیرید وحرکت کنید ومردم از خودتون راضی کنید از ما گفتن.اخبار بانک عزیز این بزار تا ببینن وبفهمن که میفهمیم
رضا
Iran, Islamic Republic of
چرا بانک مرکزی همون موقع شهریور ۹۴ اعلام نکرد منهل شده؟ که پولمون رو نذاریم، چرا هیچی نگفتن؟، مجوز هم دادن، این کارشون غیرقانونیه، باید از بانک مرکزی بخاطر این سهل انگاری شکایت کرد، بی مدیریتی
فرامرز
Iran, Islamic Republic of
من همون موقع خواستم پولمو بردارم كه رييس شعبه گفت حيفه برندار چون اين حساب قديميه سود بالا بهش تعلق ميگيره حساب هاي جديد ديگه سودش ميشه 17 درصد خلاصه هر جور بود نذاشت پولمو بردارم خدا ازش نگذره
رضا
Iran, Islamic Republic of
اگه از شهریورماه ۹۴منحل شده، فعالیتی نداره، چرا بعداز شهریور همچنان اجازه دریافت سپرده بهش دادن؟؟ بانک مرکزی جلوش رو نگرفت؟ بانک مرکزی شش ماه بعدش مجوز داد؟ از نظر حقوقی میشه از بانک مرکزی شکایت کرد، باید ضرر زیان مارو بده
مالباختگان
در حالت اجرای سود مثل سایر موسسات مجاز از سال 94 حتی صندوق های سرمیه گذاری سود شناور با تضمین 22 درصد بانک از 22تا 26 درصد نوسان داشته همین الان بانکهای دولتی با 20 الی 22درصد بلندمدت سپرده قبول می کنند 7درصد از کجاشون اوردند با
عبدالرضا
United States
اصلاً سودی در کار نیست همه سودی که این مدت گرفتیم از اصل پول کم میکنن و بقیع اش رومیدن مثلا اگه 50 میلیون سپرده تبدیل میشه به 15 میلیون
حسن سبحاني
Iran, Islamic Republic of
چرادربراورددارايي هاي فرشتگان ارزش تسهيلاتي
كه به مردم دادندودارن سودش روميگيرن محاسبه
نمي كنيد؟چرادرخصوص ادغام فرشتگان شفاف سازي نميكنند؟چراهيئت مديره كاسپين ازسهامداران فرشتگان شكايت نميكند؟
بهمن
مادر بیچاره من هست و نیستش 220 ملیون تومنه که به سفارش من در 10 فروردین 95 وبدنبال مجاز اعلان شدن کاسپین سپرده اش را از بانک پارسیان چون سودش را کرده بود 18 درصد به کاسپین آورد و سودش را هم هر ماه گرفته و خرج خونه و نوه هاش کرده یعنی این سود را از اصل سپرده اش میخوان کم کنن و بدن ؟ بنده خدا دیگه با این گرونی با کدام سرمایه زندگی کنه؟ بارشون میفته گردن من. خدایا کمرم را شکست هر کی بجای انحلال فرشتگان آنرا در اسفند 94 مجاز اعلان کرد
صادق
Denmark
رهن خونه رو دادم کاسپین وسودشم اجاره میدادم منم میتونم از صاحب خونه ام اجاره يك سال نیم شو کسر کنم دزدی فقط از دیوار مردم بالارفتن نیست
پیمان
Iran, Islamic Republic of
مدیران بانک اینو بدونند، اگه بخوان اینجوری نصف پول مارو بدزدن و تو این خیالن که هیچی نمیشه سخت در اشتباهند. . سودم میخوای کم کنی باید 20 تا 22 درصد حساب کنی چیزی که بانکا میدادن، نه صفر درصد.. اونم نه تازه از اینجا به بعد، از کل، از سپرده بدزدی... فاجعه اس..........
رضا
هیچ فایده نداره
مریم عبادی وکیل دادگستری
برادران و خواهران عزیر،از ابتدا نظر بانک مرکزی این بود که مجوز کاسپین را نجات دهد،وفرشتگان را بی اعتبار ساز،اما چون از تاریخ صدور مجوز به کاسپین،این موسسه شروع به سپرده گیری کرده،ودفترچه های جدید بنام کاسپین داده بود،لذا از نظر قانونی باید جواب گوی سپرده گذاران خود میشد،لذا با ای ترفند که میخواهند مردم را نجات دهند دو مورد را دنبال کرد،اول اینکه شب انتخابات مردم را نسبت به دولت خوشبین نماید،برای همین روز پنجشنبه مردم را به شنبه حواله داد،دوم اینکه دفترچه خود را باطل ودفترچه با کسر مبلغ پنجاه درصد به دست سپرده گذار بدهد،ودر توجیع ان بگوید چون فرشتگان منحل شده بود نبایدسود میداد،خوب چرا سود وامها را انهم با چهل درصد گرفته،اگر دادن سود غیر قنونی بوده،تکلیف میلیاردها سودی که از وامها دریافت شده چه میشود،وکجا میرود،،درست ان بود که ان سود ها باید به صاحب سپرده ها واریز میشد،لذا نباید دفترچه را تعویض کنید،تا مراجع قضایی رای بدهند،
همنام
United Kingdom
مریم خانم این هفت ماه شعب فرشتگان باز بودن که با دریافت پورسانت همین وامها و سپرده ها و یا املاکو تهاتر بزنن.
سپرده گذار
درپایان سال 94 به فرشتگان مجوز کاسپین را هم داده اگر منحل شده بود چرا مجوز رسمی بانک را داد معلوم نیست اینا چی میگن یه دفعه میگن دارایی هایش از سپرده هایش بیشتر سپرده گذاران فرشتگان نگران نباشند یه دفعه میان از مبلغ سپرده گذاران کسر می کنند دم خروس رو باور کنیم یا قسم را
سپرده گذار
اصلا سپرده گذاران فرشتگان وکیل قانونی خودشون بیارن اموال ودارایی ها یش را مزایده بگذارن وبفرشند اینجوی یه دلسوز از طرف خودشون دارندکه از اموال ودارایی هاشون صیانت کند
فاطمه
ما تمام این موارد رو قبول میکنیم ایا اوناهم قبول میکنن وامهایی که بما دادن رو با نرخ جدید محاسبه کنند وپول اضافه ای که از ما گرفتن رو بر گردونن دوسر سود که میگن یعنی کار اقایون
سپرده گذار مال برده
Iran, Islamic Republic of
واقعا این مملکت بزرگتر ندارد که میخواهند به همین راحتی زندگی و سرمایه مردم را توی روز روشن و به این آشکاری بالا بکشند و هیچکس هیچ کاری نکند ؟؟!!!! مردم برای هر یک ریال این پول خون دلها خورده اند
مهدیه شکوهی
من بیشتر از همه از شخص سیف بدلیل امضا کردن مجوز ادغام 8 تعاونی تعیین تکلیف نشده گله مندم شما چطور؟بانک مردم لطفا نظریه مرا منتشر کنید تا مردم به آن رای مثبت یا منفی بدهند.
سپرده گذار بيچاره
كجاي دنيا اين كار رو با مردمش ميكنن كه اينجا با ما كردن ؟؟؟ چرا سود دادن ؟؟ مگه زور و چوب بالاي سرشون بود ؟؟؟ چرا نگفتن فرشتگاني نيست ؟؟ چرا نگفتن داره ضرر ميده ؟؟؟ مسئول اين هرج و مرج و بي كفايتي سپرده گذارانند ؟؟؟ مگه وقتي پولاي مردم رو جذب كرديد اين حرفا رو زديد ؟؟؟؟؟؟؟
از کی تا حالا حذف صورت مسئله میشه حل مسئله
حرف حساب،که چاپ نمیشه،
وقتی مجوز کاسپین صادر شد،تمام شعب فرشتگان تعویض تابلو شده،در نتیجه کاسپین باید جوابگو باشه،وچون از اون تاریخ کاسپین هم مجوز داشته لذا سود از طرف کاسپین پرداخت شده و کاملا قانونی بود،،واما از اون تاریخ هزاران میلیاردوام داده شده که پول ما بوده،وصد ها میلیون بهره اون وامها با چهل درصد گرفته شده،،اون درامد کجاست،از جیب سهامدار که پرداخت نشده،از سپرده ها داده شده،
حسین
Iran, Islamic Republic of
اگه از شهریورماه ۹۴منحل شده،پول کم آوردن ورشکست شدن، چرا بانک مرکزی جلوش رو نگرفت؟ و موسسه رو تعطیل نکرد؟ چرا؟ حتی اجازه تشکیل حساب جدید داده، بانک مرکزی شش ماه بعدش هم اومد مجوز داده
از نظر حقوقی میشه از بانک مرکزی بدلیل پنهانکاری،عدم اطلاع رسانی که موسسه شهریور۹۴ منحل شده، و عدم پلمپ به موقع موسسه، شکایت کرد و ضرر و زیان گرفت
منصور
کاملا درسته .ما در مهر 95 سپرده گذاری کردم و سه هم سود به من دادند.اینگونه سپرده‌ها چگونه حساب میشود...
Romania
بانک مرکزی با اطلاعیه های متعدد و ناقص خود در طی یکی دو روز منتهی به انتخابات نه تنها ثابت کرد وعده های قبلی اش بر عدم نگرانی مردم غیرواقعی بوده بلکه مجوز صادره خود برای کاسپین را نیز مخدوش و آن را تبدیل به یک موسسه تسویه کننده با روش پرداخت مرحله ای سرمایه و پول مردم نموده است !!!
Romania
سهامدران عمده کاسپین یعنی تعاونی های اعتباز فرشتگان و امید جلین با هماهنگی با بانک مرکزی روش پرداختی پلکانی را طراحی نموده اند تا بدین ترتیب جبران کسری و زیان از سهامداران عمده کاسپین انجام نشود بلکه این مردم سپرده گذار باشند که تاوان آن زیان ها را بدهند.

سپرده گذاران اضافه نمودند : این روش کنونی بانک مرکزی عملا در راستای سود سازی برای سهامداران و نیز مدیران کاسپین و افراد پشت پرده این ماجرا است و بانک مرکزی هم به جای دفاع و صیانت از سپرده های مردم عادی نزد آن موسسه جانب سهامداران عمده کاسپین را گرفته است.
حسین
دونکته باید مشخص شود:1-آیا موسسه فرشتگان پس از شهریور ماه 94 وام به مردم نداده و بهره دریافت نکرده است؟اگر داده پس فعالیت داشته و درآمد از محل سپرده سپرده گذاران کسب کرده است لذا بایستی سود سپرده گذاران را پرداخت کند. 2- با سپرده گذارانی که پیش از مسدود شدن سپرده ها، سپرده و سود خود را برداشت و با موسسه فرشتگان قطع رابطه کرده اند، چگونه برخورد می شود؟ آیا بقیه بایستی زیان احتمالی موسسه را تحمل کنند؟ یا اینکه آنها احضار و سود دریافتی را از ایشان وصول خواهد شد؟.
تینا
من هنوز سپرده گذاریمو در شغبه شهید صدوقی کرمان تموم نکرده وشعبه را ترک نکرده مدیر شعبه تلفنی مشتری وام را خبر میکرد.
Iran, Islamic Republic of
الان این به سپرده گذار از همه جا بیخبر چه ربطی داره!! چرا یه سیستم نظارتی وجود نداشته که جلو پرداخت سودو همون موقع بگیره... وگرنه دیوانه نبودیم که پولمونو بزاریم جایی که خودمون خورد خورد از خودش خرج کنیم بدون سودی که برامون داشته باشه.
سعيد
باحسن نيت اين مردم ايجوري رفتاربشه من خودم به روحاني راي دادم ايشون بايدحافظ منافع همه ايرونيهاباشه
حقوق سپرده گذار
حقوق سپرده گذاران کاسپین:
♦️با توجه به اینکه بانک مرکزی در آخرین اطلاعیه خود زیان رو به عهده مدیران و سهامداران و نه سپرده گذاران قرار داده است و هیات مدیره کاسپین نتوانسته اند نیت خود را که تحمیل ضرر به سپرده گذاران بوده است را به سرانجام برسانند لذا دوستان دو خدف زیر را دونبال کنند:
♦️۱)نتیجه تجمعات و مذاکرات "فقط" و "فقط" باید این باشد که اموال کاسپین در رهن بانک مرکزی قرار گیرد و بانک مرکزی با خط اعتباری بدهی کاسپین را پرداخت کند و اگر در آینده کاسپین بدهی خود را به بانک مرکزی پرداخت نکرد اموال کاسپین به نفع بانک مرکزی ضبط گردد.
۲)سپرده گذاران محترم امضای جدیدی به کاسپین ندهند.دفترچه و سپرده قبلی شما کاسپین است و احتیاج به تعویض آنها با شرایط جدید آن هم برای ده میلیون تومن نیست.
♦️هیات مدیره بداند سپرده گذاران از لحاظ حقوقی هوشمند تر از آن هستند که فریب شما برای فرار از مسئولیت حقوقیتان را بخورند.
رسولی
به شما چه ربطی داره تز میدی من اصله پولمو بدن راضیم سودهایی که گرفتمو کم کنن اشکالی نداره به شما چه آخه عجب گیری کردیم پول لازمیم اینها نمیزارن بگیریم
رضا
با عرض سلام،وخدا قوت به برادران وخواهران مردمی سایت،برای اینکه مساوات را رعایت کنید خواهشمندم.جواب بنده را در مقابل ادعای بالا چاپ کنید تا انشالله مردم قضاوت کنند،،بازهم خدا را شکر،،،هفت ماه پیش مرجع قضایی متوجه شدکه در تعاونی فرشتگان حسابسازی شده و دارایی به سپرده های اعلامی نمی خواند لذا این مورد رسانه ای شد،واز کنترول هیت مدیره کاسپین که همگی همان فرشتگان وسهامداران فرشتگان بودند خارج شد،،وتنها چاره را قبل از هجوم سپرده گذاران و ورشکستگی کاسپین در این دیدن که به بهانه ادغام از پرداخت پول مردم جلوگیری نمایند، ادغام طبق اسناد موجود قبل از مجوز انجام شده بود،اما بانک مرکزی با حمایت از سهامداران تن به اعلام شرطی بودن،مجوز ،وادغام نشدن تعاونی ها داد که زمان برای انتخابات بخرد،وکاسپین مانند ثامن ومیزان موجب اعتراضها نشود،مردم مدیریت شدند با هر شکل ممکن تا دقیقا روز بعد انتخابات حتی سودها را هم به دفترچه ها واریز میکردند با علم به اینکه کسی نمیتواند بگیرد اما صدای مردم خفه میشود،،وامید در مردم باقی میماند،اما روز شنبه به یکباره با اشاره یک انگشت تمام سودها از روز اول کسر شد،وحتی چهل درصد از پول سپرده گذاران هم به گروگان گرفته شد،ومدیر کاسپین با یک عمل تاکتیکی و برای نجات حیثیت کاسپین اعلام کرد که ما نخواستیم و دستور بانک مرکزی وباز یک قاضی بوده،،وبا گزارش بالا رفتیم به فاز جدید که کلا بدلیل انحلال فرشتگان سود هم غیر قانونی بود،،حال جواب این عزیز،،،اولا فرشتگان منحل شد تا کاسپین مجوز بگیرد،طبق سند،دوما سپرده های مردم با دفترچه کاسپین ودر شعبه هایی که تابلو ی کاسپین داشته به امانت گذاشته شده،وکاسپین با مدارکی که داده والان در صدد ابطال انهاست خیانت در امانت نموده،،سوما،در این یکسال و چند ماه کاسپین از سپرده ها وشعبه های فرشتگان به مردم وام داده،که رقم ان هزاران میلیارد بوده،که بابت ان بهره و جرایم چهل تا چهل وپنج درصدی گرفته،خوب این پولها کجاست به کدان صندوق واریز شده،اگر دادن سود ۲۳درصد غیر قانونی بوده،گرفتن بهرهچهل درصد قانونی بوده؟ودر اخر چرا روزی که فرشتگان منحل شد،شعبه های ان پلپ نشدند چرا به مردم اطلاع داده نشد که در تعاون فرشتگان که بنام کاسپین شده وتابلوی کاسپین خورده سپرده گذاری نکنند،مردم میگویند در کاسپین پول گذاشتن،انها میگویند فرشتگان بود،مردم میگویند فرشتگان پول ما را بدهد،انها میگویند ان منحل شده وکاسپین بوده،،تمام اینها بخاطر این است که شش هزار میلیارد تومن توسط هیت مدیره و سهامداران فرشتگان خورده و برده شده،،چون سهامداران فرشتگان همان سهامداران اصلی کاسپین هستند چون نمیخواهد موسسه کاسپین علام ورشکستگی نماید،که در ان زمان بانک مرکزی بدلیل دادن مجوز باید جبران خسارت سپرده گذاران و خط اعتباری نماید،،اکنون دیوار چه کسی کوتاه است ،مردم بیچاره،،مردم بدبخت،که باید جبران اشتباه نماید،باتشکر
علی مشهدی
Germany
خداوکیلی حَلالت
سعید
دوست عزیز بنده در جریان هستم بابت هر رده بلند مدت 30%ذخیره قانونی بانک مرکزی می گیره و در حسابی نگه می داره و در ازا هر سپرده روز شمار 10% از سال 94 تا 96 که این مبالغ را بانک مرکزی ارز موسسه فرشتگان می گرفته و هیچگونه فعالیتی را برای موسسه قایل نیست واقعا خنده داره
سعيد
بخداديگه دارمازاين همه حق خوري وچپاول پول مردم توسط اين خدابيخبرها خسته شديم
گوياآقايون خرشون ازپل گذشت وخيالشون راحت شدبراي گرفتن سكان اجرايي كشور
جناب روحاني توقول دادي به قولت عمل كن نگذاراين مردم بيشترازاين متضرربشن
مالباخته مجاز
جریان یک نفر دوتا شرکت داره،،تو شرکت اول از مردم پول گرفته تا به اشخاص دیگه وام بده با بهره چهل درصد،بیست وسه درصد به مردم بده مابقی رو خودش برداره،یکسال اینکارو میکنه،تا تابلوی این شرکت رو پایین میاره تابلوی دومی را بالا میبره،،با همین شرکت دوم هم حسابی پول جمع میکنه،وقتش که رسید،رنگ تابلو عوض میشه،جای جدید درست میشه،به مشتری شرکت اول میگه اون منحل شده مال برادرم بوده،شرکت منم چیزی نداره و نگرفته،اون مدت هم برای رضای خدا کار میکرد،حالا بیاید،سود که حرومه،اصل پولاتونو پلکانی تا ده سال اینده بگیرید،پولا تون نیست منم محض رضای خدا دارم از جیب میزارم،،این عمل تو قانون خیانت در امانت ودر جمع نامردیه،،بهره های که گرفتید پس میدید؟چون غیر قانونیه و شرعا حرامه،،مسله ادغام هم بهانیه برای خرید زمان تا انتخابات بود،وهمانگونه که مدارک نشون میداد ادغام انجام وسپس مجوز داده شده بود،درد پنج هزار میلیارد خورده شده توسط سهامداران است که میخواهند از جیب سپرده گذار خارج کنن،چرا که نود درصد از سهامداران فرشتگان مالک وصاحب کاسپین هستند
رضار
Romania
مملکته ما داریم!
چی تو مملکت درست پیش میره ک بانک مرکزی درست کار کنه!
رضا
حرف هیچ کس به هیج جا نمیرسه خودتون و اذیت نکنید من میزان پول داشتم سودشو که کم کردن هیچ از اصل پول هم ۱۵ درصد کم کردن خودتون الاف نکنید
محمد
جواب شما عزیز،،اولا این میزان نیست و مجوز داشته،دوما،میزان اعلام ورشکستگی کرده،وبانک دیگری اونو بعهده گرفته،،مشکل ما اینه که کاسپین پول ما رو گرفته،با شعبه،ودفترچه،واصلا،خیلی ها تو این یه سال بنام مجوز کاسپن مثل سیل پولاشونو گذاشتن،والان کاسپین داره کلاه سرشون میزاره،،اگر مثل شما کاسپین بیاد اعلام ورشکستگی کنه،ما هم مانند شما کاری نداریم
مرتضی
شما پول نگیر به بقیه کار نداشته باش من نوبتم بشه پولمو بگیرن سود نمیخوام
اگر از شهريور ٩٤ موسسه منهل شده بود پس چرا اجازه ادامه كار داشت و سرمايه جذب مي كرد؟ واقعا داريد با زندگي چندين هزار ايراني بازي مي كنيد. اي كاش يكم شرف و انسانيت به خرج بديد. به خدا داريد زندگي مردم تباه مي كنيد.
محمد
Italy
اگه از شهریور 94 منحل شده , پس این 20 ماه کارمنداش از کجا حقوق میگرفتن مدیران موسسه از کجا حقوق داشتن ؟ یعنی تو این 20 ماه رایگان برای موسسه کار کردن ؟ چرا دارن با زندگی سرمایه مردم بازی می کنن ؟؟؟؟؟ ما قرداد داد داشتیم قانونی باید طبق اون قرداد با سرمایه مردم برخورد کنن .
ابنجوری میخواستن ارامش به سرمایه گذاران بیارن
برادر،حرف ما اینه،ما اصلا فرشتگان نمیشناسیم،،چرا میرید تو اون فاز،ما مدارک ودفترچه کاسپین داریم،یا کاسپین پلپ بشه،یا اگه قانونی پول مارو کامل بده،همین،محمد
جمشید
عاقا شما ز هجده ماه قبل هر چی میگرفتین پول خودتون بوده نه سود.والسلام
ماجرای جواز دادن به کاسپین مثل این میمونه که : به شخصی که هنوز نه کنکور داده نه ۷ سال دوره پزشکی رو گذرانده جواز مطب بدن بعد این آقای دکتر بزنه چند نفر رو بکشه بعد بگن این جواز مشروط بوده به اینکه این آقا کنکور قبول بشه ۷ سال درس بخونه . بانک مرکزی از زیر مسئولیت دادن جواز به کاسپین هنوز تاسیس نشده شانه خالی میکنه . عدم نظارت بانک مرکزی منجر به از بین رفتن بیش از ۵۰۰ هزار خانواده در ایران میشه
امین
بانک مرکزی مسول مستقیم تمام این اتفاقاته. موسسه ای که منحل شده با چه اجازه ای پول از مردم میگرفته و وام هم میداده؟ انقدر مملکت به در و پیکره؟ کی باور میکنه همچین چیزی رو؟ اینها مردم رو ....فرض کردن. شما کافی بود یه اطلاعیه بدید که فرشتگان موسسه غیر مجازه و در فلان تاریخ منحل میشه. ما همچین چیزی ندیدیم و نشنیدیم. معاون بانک مرکزی مگه مصاحبه نکرد گفت فرشتگان به ارمان تغییر کرده و در حال اخذ مجوزه این با حرف الانشون خیلی متناقضه.
محمد
اقا من سودمو نمیخوام پولمو بدین برن..
موسایی
اصل پول رو نمی دهند
ده درصد کم میکنند از اصل سود پیشکش
موسایی
چراااا از اصل پول ده درصد کم میکننند
موسایی
با سلام
قابل توجه آقایون مدیران علاوه بر اینکه سود پول نمیدن بلکه ده درصد از پول رو نگه میدارن
مثلا از ده میلون ریال هفت میلون و سیصد و میدهند چررااااا
حداقل انتظار این است که اصل پول را پرداخت کنند
مردان
United States
این چه استدلا لیه اگر به سپرده ها سود 7درصد میدن پس چرا از وام هایی که داده اند سود بیش از25 و30در صد می گیرند ؟ این در حالیست که یک سپرده گذار وام هم دریافت کرده وآن را به عنوان سپرده درهمان شعبه کذاشته است به سپرده اش 7درصد سود وبه وامش 30درصد بدهی تعلق می گیرد
ام سی
اگر صندوق ضمانت هم بخواهد پول بدهد فقط اصله پولو میده با حذفه کامله سود در جریان باشین الکی چیزی ننیدونین سرو صدا نکنین
سید رسول
خیلی جالبه دقیقا ار زمانی که بانک مرکزی بهشون مجوز داده اجازه فعالیت هم نداشتن و در همان زمان از بانک مرکز ی از سپرده های جذب شده از فرشتگان ذخیره قانونی می گفته . ب .م.م. محنرم یک بار در این بیست ماه از خودت نپرسیدی این موسسه از کجا داره به من سپرده قانونی میده . یعنی در این بیست ماه مردم در موسسه قرض الحسنه با مجووز بانک مرکزی سپرده گزاری می کردند ......
تازه ترین اخبار