۰
اخبار بانک: خالص ارزش دارایی های هر سهم سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی که طی روزهای اخیر مورد اقبال نسبی بازار واقع شده توسط یک کارگزاری محاسبه شد.
محاسبه NAV هر سهم "وصندوق" ۲.۷ هزار میلیاردی توسط یک کارگزاری
به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی که مهر سال جاری شانزدهمین سالگرد عرضه سهام را جشن گرفت و پالایشگاه جی ۹۴ میلیارد تومانی را در نوبت عرضه اولیه بورس دارد، طی روزهای اخیر با اقبال نسبی بازار سهام روبرو شده است.

در این میان مینا یوسفی از کارگزاری بانک توسعه صادرات با بررسی آخرین وضعیت"وصندوق" ، خالص ازرش دارایی های این شرکت 2.7 هزار میلیارد تومانی را محاسبه کرده است.

کلیات

موضوع فعالیت وصندوق، سرمایه گذاری در تهیه، تولید و تأمین انواع مواد اولیه نفتی، پتروشیمی، فرآورده ها و مشتقات فرعی نفت و گاز و فرآوری آنها و سایر مواد خام اعم از آلی و معدنی و همچنین سرمایه گذاری در تاسیس، ایجاد و مشارکت در شرکتها و پروژه های نفت، گاز به منظور تهیه، تولید و پالایش نفت خام، گاز، میعانات گازی و فرآورده های آن است.

سرمایه و سهامداران

سرمایه شرکت 2700 میلیارد تومان بوده که ترکیب سهامداران شرکت به شرح زیر است :

 

مقایسه ارزش پرتفوهای بورسی و غیر بورسی

ترکیب پرتفوی شرکت به شرح ذیل است:

 

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می گردد 65 درصد از دارایی های شرکت مربوط به پرتفوی بورسی است و مابقی به شرکتهای غیر بورسی اختصاص دارد.

ترکیب پرتفوی بورسی و غیر بورسی:

پرتفوی بورسی:

 

از 65 درصد دارایی های بورسی شرکت، 50 درصد ارزش دارایی ها مربوط به پتروشیمی جم و حدود 7.6 درصد به نفت ایرانول و حدود 7 پتروشیمی فن آوران اختصاص دارد.

 

 

ترکیب پرتفوی غیر بورسی شرکت به شرح ذیل است:

عمده سهام پرتفوی غیر بورسی شرکت بر اساس بهای تمام شده در جدول زیر نشان داده شده است.

 

 همانطور که مشاهده می شود عمده بهای تمام شده مربوط به پتروشیمی مسجد سلیمان است که بیشترین ارزش روز را نیز به خود اختصاص داده است.  در محاسبه ارزش روز شرکتهای غیر بورسی وصندوق از پی بر ای 6 برای شرکت های پتروشیمی (با توجه به چشم انداز مثبت این گروه و افزایش نرخ فروش محصولات) و پی بر ای 5 برای سایر شرکت ها استفاده شده است.

ارزش خالص دارایی ها

با توجه به قیمت های23بهمن ماه، ارزش خالص دارایی های وصندوق 256  تومان به ازای هر سهم برآورد می شود که با توجه به قیمت 140 تومانی سهم، این نماد 55 درصد ارزش ذاتی خود در حال معامله است.

در محاسبات، از حقوق صاحبان سهام آخرین صورتهای مالی ارائه شده میان دوره ای شرکت که منتهی به 95.9.30 است استفاده شده است. با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه شرکت در تاریخ 95.10.28 به ازای هر سهم 24  تومان سود نقدی در بین سهامداران تقسیم شده است. بنابریان با توجه به لحاظ نشدن این مقدار در صورت مالی منتهی به آذرماه 95 جمع این مقدار از حقوق صاحبان سهام شرکت کسر شده است.

تازه ترین اخبار