۰
۵
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۷

۵ فرمان رئیس کل برای بانک‌ها

اخبار بانک: رئیس‌کل بانک مرکزی در نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها، از هدف‌گذاری این بانک برای کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به ۵ درصد خبرداد. سیف با اعلام این موضوع که نسبت مطالبات غیرجاری در پایان تابستان به ۱۱ درصد رسیده است، پنج ماموریت برای بانک‌ها مشخص کرد.
به گزارش اخبار بانک، گزارش‌دهی کارگروه وصول مطالبات بانک‌ها»، «بازمهندسی نظام اعتباری و اصلاح روش‌های اعتباردهی» و «ارتقای سازوکار نظارتی و کنترلی در اعتباردهی» مهم‌ترین محورهای این اقدامات است.

نامه رئیس کل بانک مرکزی در کنار این پنج محور، حاوی برخی نکات بود. نخست اینکه اعلام عمومی این نامه و هدف‌گذاری برای کاهش ۶ واحد درصدی می‌تواند به‌عنوان یک فصل‌الخطاب برای بانک‌ها محسوب شود و نشان از رویکرد جدی سیاست‌گذار در بحث مطالبات غیرجاری باشد.

نکته دیگر این است که، اگرچه بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانند با رشد تسهیلات‌دهی، این نسبت را به نوعی کاهش دهند، اما تمرکز بانک مرکزی بر کاهش حجم مطالبات غیرجاری و تعیین و تکلیف بدهکاران بانکی است به نحوی که کیفیت دارایی‌ بانک‌ها به سمت بهبودی حرکت کند.

نکته سوم نیز این است که رئیس کل بانک مرکزی چالش مطالبات غیرجاری را نه تنها دغدغه شبکه بانکی، بلکه در مقیاس بزرگ‌تر یکی از چالش‌های دولت و نظام دانست که باید برای این مشکل، راهکار عملی اتخاذ شود. نکته آخر نیز این موضوع است که رئیس کل بانک مرکزی هشدار داده اگر این چالش نظام بانکی برطرف نشده و تمرکز از روی منابع بانک‌ها برداشته نشود، می‌تواند بانک‌ها و موسسات اعتباری را با یک خطر جدی روبه‌رو کند.

سیف در این نامه بر انجام اقدامات اصلاحی از سوی شبکه بانکی کشور به شرح زیر تاکید کرده است، تا به هدف مورد نظر تایید شده از سوی بانک مرکزی دست یابند:

ماموریت اول:‌ تمهیدات لازم درخصوص تشکیل کارگروه‌های وصول مطالبات و یا تشدید فعالیت گروه‌های موجود در آن بانک اتخاذ و نتیجه‌ اقدامات طی گزارش‌های دوره‌ای اعلام شود.

ماموریت دوم:‌ تجدید نظر و بازمهندسی نظام اعتباری به منظور تدقیق و اصلاح روش‌های اعتبار‌سنجی و رعایت اصول و موازین پرداخت تسهیلات، در اولویت امور آن بانک/ موسسه قرار گیرد و گزارش اقدامات منعکس شود.

ماموریت سوم:‌ سازوکارهای نظارتی و کنترلی لازم به منظور حصول اطمینان از صحت عملکرد فرآیند اعتبارسنجی و رعایت دقیق استانداردهای اعطای اعتبار در تمام سطوح، اعم از شعب، مناطق، سرپرستی‌ها و مدیریت اعتبارات، طراحی و تمهید شود.

ماموریت چهارم:‌ ارائه گزارش فصلی مربوط به وضعیت مطالبات اعم از جاری و غیرجاری آن بانک در دستور کار قرار گیرد.

ماموریت پنجم: نسبت به تکمیل اطلاعات مربوط به سامانه‌ تسهیلات و تعهدات بانک مرکزی در اسرع وقت اقدام شود. رئیس کل بانک مرکزی در پایان ابراز امیدواری کرد: «با تلاش و همت تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود، گام‌های موثری در زمینه‌ حل معضل مطالبات غیرجاری بانک‌ها، به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و نظام برداشته شود و موجبات اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و تعمیق و توسعه خدمت به مردم شریف ایران که به حق، صاحبان اصلی نظام بانکی کشور محسوب می‌شوند، فراهم آید.»

مشاهده نظر مخاطبان
خراسانی
دستور دادن حق الناس مردم در موسسه میزان رو هم بدین .مردم گرفتارند و شاید برای دادن حق الناس فرصتی نباشد
اقتصاددان
Iran, Islamic Republic of
اقاي سيف اين شش فرماني كه شما دستورشو دادي مشكلي از دوش اين بانكها كم نمي كنه ،اقتصاد خراب است.. .اقتصاد جناب سيف،.خودتون هم از همه بهتر ميدونيد كه بانكهاي ايران همه در حقيقت ورشكسته هستند.باز تسهيلات بدهيد جهت رونق اقتصاد كه نتونيد وصول كنيد و چهار نفر ديگر به بهانه وام و راه اندازي كار و كارخانه به جيب بزنن،درست نيست فكر بعدشم باشيد جناب سيف.
بیکارنیان
احسن بر شما که حقیقت را گفتید
ایشان میخواهند آمار بدهند که عملکردش را به رخ بکشد ، اما جناب آقای سیف باید بدانند هر خانوار ایرانی حداقل یکنفر تحصیل کرده بیکار و از نوع اقتصاد خرد و کلان در کنار خود دارند و مثل 20 سال پیش نیست مردم آگاهند .
خلاصه کلام آقایان بدانند تا ارتباط کمال و تمام با دنیا نداشته باشیم ، اقتصاد با فرمان درست بشو نیست حالا به جای شش فرمان شصت فرمان صادر بفرمایند
مشتری کاسپینی
Iran, Islamic Republic of
آقای سیف لطفا دستور بدید به مشکلات کاسپین رسیدگی کنند و کمی همکاری بانک مرکزی قطعا مشکلات حل خواهد شد
سپرده گذار الزهرا -ارمان -كاسپين
Iran, Islamic Republic of
رييس كل محترم
با سلام
لطفا يك دستوري هم بديد موسسه كاسپين پول سپرده ما را بعد از 23 ماه بده .
الانم كه بيش از 10 ماه از مجوز بانك مركزيش گذشته .وجدانا ماهم گرفتاريم
تازه ترین اخبار