۰
سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵
بازدید خبرنگاران موانع مبادلات بانکی را حل نمی کند

نبود بانک های بزرگ و تحریم دلار مهم تر از باز بودن سوئیفت است

اخبار بانک: برقراری سوئیفت در بین بانک های ایرانی را می توان به اتوبانی تشبیه کرد که احداث شده، خاکی است و روشنایی لازم را ندارد.از سوی دیگر باز بودن سوئیفت وقتی نتوان با بانک های مطرح دنیا و نیز ارز دلار معامله کرد زیاد دارای اهمیت نیست.قبل از تحریم هم بانک ها با برخی شگرد ها کار معاملاتی خود را انجام می دادند.
نبود بانک های بزرگ و تحریم دلار مهم تر از باز بودن سوئیفت است
به گزارش خبرنگار اخبار بانک، روز گذشته بانک مرکزی در اقدامی عجیب از خبرنگاران دعوت کرد که به این نهاد مالی مراجعه کرده و خود از نزدیک برقراری سوئیفت را ملاحظه کنند.

اقدامی که به نظر می رسد با توجه به نامگذاری سال ۹۵ به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، چندان منطقی به نظر نمی رسد.

البته این اقدام را مسئولان بانک مرکزی می توانستند پیش از آغاز سال جدید انجام دهند، در روزهایی که هیاهوی برقراری و عدم برقراری سوئیفت در تیتر اخبار بود.

در این بازدید نشان داده شد که تنها در بانک ملی از ۲۶ بهمن ماه سال گذشته یعنی در یک ماهی پایانی که مراودات پولی و بانکی نیز با افزایش قابل ملاحظه ای نیز روبرو بوده، در مدت حدود دو ماه تنها ۳۸۰۰ سوئیفت ردوبدل شده است!

بهتر است مسئولان بانک مرکزی به جای ارائه آمار و نشان دادن برقراری سوئیفت به این سوال مهم جواب دهند که آیا رد و بدل شدن تنها ۳۸۰۰ سوئیفت در حدود دو ماه برای کشوری ۸۰ میلیونی و دارا بودن پتانسیل اقتصادی بزرگ حداقل در منطقه که داعیه قدرت منطقه ای دارد، کافی است؟

آن چیزی که در برقراری سوئیف مهم است این بوده که با توجه به تهدیدات و نقص های مکرر برجام توسط دولت امریکا اصولا ترس و دلهره ای در بین بانک ها و اشخاص خارجی برای برقرای مراوده با بانک های ایرانی وجود دارد که مهم تر از برقراری سوئیفت است.

اکنون مبادلات بزرگ مالی و پولی دنیا توسط چندین بانک بزرگ و مطرح دنیا انجام می شود.بانک هایی که در انگلیس، آلمان و فرانسه هستند.این بانک ها در سال های گذشته به خاطر نقض مقررات آمریکا جریمه های سنگینی شده اند و حالا ترس آنها را وادار به بکارگیری احتیاط زیاد کرده است.

بنابراین باز بودن سوئیفت وقتی بانک بزرگی در آن سوی خط نتواند جوابگوی ما باشد، اهمیت چندانی ندارد.

از سوی دیگر اکثر مبادلات بانکی دنیا بر پایه دلار برنامه ریزی شده و دلار آمریکا مبنای محاسبات است.وقتی این ارز جهان روا برای ایران قابل معامله نباشد،باز بودن سوئیفت باز هم چندان مهم نیست.

معامله ایران با ارزهای دیگری چون یورو به جای دلار،خود به خود هزینه های تبدیل ارز و محدود شدن برخی معاملات را رقم می زند.

بنابراین باید توجه داشت سطح و اعتبار بانک های حاضر به معامله با ایران و نیز رفع تحریم دلار از باز بودن سوئیفت مهم تر هستند.

همچنین می توان اینگونه استنباط کرد که برقراری سوئیفت در ایران همانند احداث اتوبانی خاکی و بدون روشنایی است که هیچ راننده ای جرات حضور در این اتوبان را ندارد و ترجیح می دهد از مسیر دیگری مراودات مالی خود را انجام دهد.
تازه ترین اخبار